- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGwarancja przy umowie sprzedaży

    Gwarancja przy umowie sprzedaży

    Gwarancja, a od 1996 r. gwarancja jakości, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 577 do 582), stanowi dodatkowe porozumienie umowne. Gwarancja, udzielona kupującemu przez wystawcę karty gwarancyjnej, stanowi umowę zawartą między tymi podmiotami. Umowa taka zabezpiecza kupującego, gdyż w przypadku wystąpienia wad, udzielający gwarancji zobowiązuje się do ich nieodpłatnego usunięcia albo dostarczenia rzeczy wolnych od wad (art. 577 § 1 kc).

    Podstawowe cechy gwarancji:

    • zawsze musi być udzielona na piśmie (art. 577 § 1 kc),
    • umowa gwarancyjna zostaje zawarta przez samo przyjęcie dokumentu gwarancyjnego,
    • jeśli w gwarancji nie zastrzeżono inaczej, termin jej wynosi 1 rok od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana,
    • do dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji nie ma zastosowania jednoroczny termin przedawnienia, przewidziany dla roszczeń kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy,
    • termin gwarancji biegnie na nowo, gdy gwarant wymienia rzecz na nową wolną od wad lub dokonuje istotnych napraw,
    • w przypadku dokonywania naprawy przez gwaranta termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego konsument nie mógł korzystać z rzeczy,
    • jeśli gwarant wymienił część rzeczy, np. jakiś podzespołów, wówczas gwarancja biegnie na nowo w stosunku do tej nowej części, a okres gwarancyjny dotyczący całej rzeczy może być krótszy niż w stosunku do wymienionego podzespołu.

    Konsumentom radzimy uważnie przeczytać treść karty gwarancyjnej, ponieważ ich prawa, a więc i ewentualne roszczenia, wynikają właśnie z tej karty.

    Jeśli okaże się, że postanowienia karty gwarancyjnej nie są korzystne, to zgodnie z art. 579 konsument może korzystać z uprawnień przysługujących mu z tytułu rękojmi.

    Porady prawne / Pomoc prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE