- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseSłużebność przesyłu

    Służebność przesyłu

    Jest ona uregulowana w przepisach art. 3051-3054 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.  Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Do służebności przesyłu odpowiednie zastosowanie mają przepisy dotyczące służebności gruntowych.


    Służebność przesyłu określa zakres, w jakim przedsiębiorca przesyłowy, np. przedsiębiorstwo energetyczne czy wodociągowe, może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się lub mają zostać zbudowane jego urządzenia przesyłowe służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne.

    Takimi urządzeniami są na przykład słupy niskiego, średniego oraz wysokiego napięcia, przez które przechodzą napowietrzne linie energetyczne, rury gazownicze, ciepłownicze czy kanalizacyjne czy kable. Z chwilą przyłączenia takiego urządzenia do sieci przestaje być ono częścią składową nieruchomości i staje się ono własnością przedsiębiorstwa.

    Służebność ta może zostać ustanowiona odpłatnie albo też nieodpłatnie, zależy to od indywidualnych ustaleń między stronami.
    Ustanowienie służebności następuje na podstawie umowy, zawartej w formie aktu notarialnego, między przedsiębiorcą przesyłowym i właścicielem gruntu, na którym są lub mają zostać zainstalowane urządzenia przesyłowe. 

    Umowa powinna szczegółowo określać zakres czynności, które przedsiębiorca przesyłowy może wykonywać w stosunku do nieruchomości a tym samym, jakie działania przedsiębiorcy w stosunku do nieruchomości jej właściciel powinien znosić. Jeżeli służebność jest odpłatna umowa powinna zawierać ustaloną wysokość i zasady płatności wynagrodzenia.W sytuacji, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia i zawrzeć stosownej umowy, ustanowienie tej służebności następuje w drodze orzeczenia sądowego.

    Przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności za odpowiednim wynagrodzeniem w przypadku, gdy właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z tych urządzeń. Także właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu, jeżeli przedsiębiorca przesyłowy odmawia zawarcia umowy o ustanowienie tej służebności. Ustalenie służebności następuje w drodze postępowania nieprocesowego a sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.  Stosowny wniosek może złożyć każda ze stron. Po jej ustanowieniu służebność przesyłu staje się składnikiem majątku przedsiębiorstwa i może być razem z nim zbyta i przeniesiona na nabywcę.

    Jeżeli nie zostało inaczej ustalone, w umowie lub postanowieniu sądu ustanawiającym służebność, wygasa ona najpóźniej z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Po jej wygaśnięciu na przedsiębiorcy przesyłowym ciąży obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych utrudniających korzystanie z nieruchomości. W przypadku, gdy powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty przedsiębiorca zobowiązany jest do naprawienia wynikłej stąd szkody.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE