- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseUmowa kontraktacji

    Umowa kontraktacji

    Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w umówionym terminie i zapłacić umówioną cenę.  Jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek świadczenia dodatkowego kontraktujący powinien to świadczenie spełnić. Stronami umowy kontraktacji są producent rolny oraz kontraktujący.

    Producentem rolnym jest przede wszystkim rolnik a więc osoba zajmująca się zawodowo pracą w rolnictwie.

    Za producenta rolnego uważa się również grupę producentów rolnych lub ich związek. Kwestię grup producentów rolnych oraz ich związków reguluje odrębna ustawa. Jeżeli natomiast gospodarstwo rolne, w którym wytwarza się produkty rolne prowadzone jest wspólnie, za wytworzenie i dostarczenie produktów dla kontraktującego odpowiadają wszyscy prowadzący gospodarstwo.

     

     

    Producent rolny zobowiązany jest wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów określonego rodzaju.

    Ilość tych produktów może być podana liczbowo, lecz można ją także oznaczyć w taki sposób, że wynikać ona będzie z obszaru, z którego produkty te będą zebrane, np. z 1 hektara. Producent powinien świadczyć swe zobowiązanie w miejscu wytworzenia produktów, chyba że strony w umowie uzgodniły inne miejsce odbioru. Jeżeli przedmiot umowy jest podzielny, tzn. świadczenie może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany jego przedmiotu lub wartości, producent może spełnić swe zobowiązanie częściowo a kontraktujący nie może się temu przeciwstawić. Dopuszczalne jest jednak odmienne zastrzeżenie, nakładające na producenta obowiązek świadczenia całego zobowiązania za jednym razem.

     

     

    Umowa kontraktacji może nakładać na producenta rolnego obowiązek poinformowania kontraktującego o wystąpieniu okoliczności, za które producent nie ponosi odpowiedzialności, a wskutek których w określonym w umowie terminie producent nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości produktów.

    Niedopełnienie tego obowiązku z winy producenta wyłącza możliwość powoływania się na te okoliczności. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy kontraktujący o powyższych okolicznościach wiedział albo gdy były one powszechnie znane. Jeżeli wskutek takich okoliczności a także wskutek okoliczności, za które żadna strona nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, jest on zobowiązany do zwrotu pobranych od kontraktującego zaliczek i kredytów bankowych, które od niego uzyskał. W umowie strony mogą zastrzec korzystniejsze dla producenta warunki zwrotu zaliczek i kredytu. Do rękojmi za wady fizyczne i prawne przedmiotu kontraktacji oraz środków produkcji dostarczonych producentowi przez kontraktującego stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży z tą zmianą, że prawo odstąpienia od umowy z powodu wad fizycznych przedmiotu kontraktacji przysługuje kontraktującemu tylko wtedy, gdy wady są istotne.

     

     

    Kontraktujący zobowiązany jest w określonym terminie odebrać produkty i zapłacić umówioną cenę.

    Kontraktującym może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Strony co do zasady mogą same określić cenę, po jakiej nastąpi sprzedaż produktów rolnych. Nie mogą jednak stosować zapisów niezgodnych z przepisami określającymi ceny sztywne, maksymalne lub minimalne. Jeżeli strony w umowie nie postanowią inaczej, to kontraktujący jest uprawniony do nadzoru i kontroli nad wykonywaniem umowy przez producenta. Kontraktujący musi ponadto spełnić różnego rodzaju świadczenia dodatkowe. Do tego rodzaju świadczeń zalicza się zapewnienie producentowi rolnemu możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej, pomoc agrotechniczną i zootechniczną, premie pieniężne oraz premie rzeczowe. Obowiązek świadczeń dodatkowych powinien być określony w umowie. Może się zdarzyć, że po zawarciu umowy kontraktacji, gospodarstwo rolne producenta, w którym miały być wytworzone produkty określone w umowie, przejdzie na osoby trzecie. W takim przypadku osoby te wchodzą w stosunek prawny pomiędzy producentem a kontraktującym, przejmując prawa i obowiązki producenta wynikające z kontraktacji. W sytuacji, gdy producent wniósł gospodarstwo rolne do spółdzielni produkcyjnej jako wkład, wówczas to spółdzielnia wstępuje z mocy prawa w prawa i obowiązki producenta wynikające z umowy. Jeżeli jednak stan gospodarstwa w chwili wniesienia go do spółdzielni nie pozwala na wykonanie umowy kontraktacji przez spółdzielnię, umowa ta wygasa. Wówczas producent zobowiązany jest do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych.

    Wzajemne roszczenia producenta i kontraktującego przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia spełnienia świadczenia przez producenta a jeżeli świadczenie producenta nie zostało spełnione – od dnia, w którym powinno było być spełnione.

    Jeżeli świadczenie producenta było spełniane częściami, przedawnienie biegnie od dnia, w którym zostało spełnione ostatnie świadczenie częściowe.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE