- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZwołanie rocznego zebrania właścicieli lokali z naruszeniem przepisów prawa

    Zwołanie rocznego zebrania właścicieli lokali z naruszeniem przepisów prawa

    Odnosząc się do złożonych wyjaśnień przez zarządcę nieruchomości i załączonych do skargi dokumentów, Komisja uznała, że w przedmiotowej sprawie zarządca nieruchomości naruszył art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali, który to stanowi, że zarząd lub zarządca jest zobowiązany zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Co prawda przepis art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali odnosi się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej, lecz nałożony tym przepisem prawa obowiązek na zarząd wspólnoty mieszkaniowej, powinien zrealizować zarządca nieruchomości, gdyż taki był zakres jego obowiązków zawodowych, zawarty w umowie o zarządzanie nieruchomością. Umowa nie przewidywała terminu za zwołanie tego zebrania. Nie oznacza to jednak, że przy zwołaniu zebrania zarządca nieruchomości nie powinien zastosować przepisu art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali. Skoro zebranie ogółu właścicieli nie zostało zwołane w terminie określonym w art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali, tj. do końca marca, to zarządca nieruchomości, odpowiedzialnym za jego zwołanie, naruszył ww. przepis prawa.
     
    Komisja podkreśliła, że z wyjaśnień złożonych przez zarządcę nieruchomości wynika, iż nie odróżnia on funkcji sprawowanej przez zarząd i zarządcę nieruchomości. Sprawozdanie finansowe złożone właścicielom w imieniu zarządu nieruchomości wspólnej i udzielone przez wspólnotę mieszkaniowa absolutorium dla zarządu, uznawał jako jednoznaczne z pozytywna ocena jego pracy, co, jego zdaniem, pozwalało mu przyjąć, że prawidłowo wypełnił obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie.
     
    Pomimo, oż pozostałe zarzuty dotyczące nie dokonywania rozliczeń poprzez rachunek bankowy, czy wykonanie obligatoryjnych przeglądów instalacji gazowej i przewodów kominowych bez uchwały wspólnoty mieszkaniowej zostały uznane jako niezasadne, to naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali powoduje stwierdzenie, że zarządca nieruchomości nie wypełnił obowiązków, określonych w art. 186 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami w stopniu uzasadniającym orzeczenie kary dyscyplinarnej. W związku z powyższym, Komisja wnioskowała o zastosowanie kary dyscyplinarnej, o której mowa w art. 188 ust. 2 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tj. kary upomnienia.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE