- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Niższe opłaty notarialne

    Nowe rozporządzenie obniża maksymalne stawki opłat za czynności notarialna, których wartość przedmiotu przewyższa 60 tys. Zł, przy czym im wyższa wartość, tym większa obniżka.

    Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże nadmienił, iż notariusze w ramach swojej korporacji nie pozwalają na wolną konkurencję i nie pozwalają, aby ktoś obniżał stawki, co w rezultacie skutkuje tym, że wszyscy stosują stawki maksymalne. Wiceminister Kryże dodał również, iż rejenci, którzy godzili się na niższą zapłatę, byli posądzani przez swoją korporację o nieuczciwą konkurencję i łamanie zasad etyki zawodowej.

    Niestety – samo obniżenie stawek notarialnych nie obniży kosztu zakupu nieruchomości, ponieważ nabywający np. mieszkanie mu zapłacić dodatkowo 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Dzień po podpisaniu dokumentu przez Ministra Sprawiedliwości w czwartek 27 września o godzinie 11, w siedzibie Krajowej Rady Notarialnej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Była ona reakcją środowiska notarialnego na podpisanie przez ministra Ziobro drastycznej obniżki taksy notarialnej.

    Według oświadczenia Krajowej Rady Notarialnej obniżenie o ponad połowę maksymalnych stawek taksy notarialnej oznacza o obniżenie o ponad 50% przychodów kancelarii notarialnych, co przy niezmienionych kosztach funkcjonowania oznacza kilkakrotnie zmniejszenie dochodów. Co więcej Krajowa Rada Notarialna uważa, że wprowadzone zmiany są prezentem dla najbogatszych obywateli i największych kancelarii. Zmiany zaprzeczają idei solidarnego państwa i wprost zmierzają do obniżenia bezpieczeństwa obrotu prawnego.

    Krajowa Rada Notarialna zastanawia się nad zaskarżeniem podpisanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę rozporządzenia o stawkach notarialnych do Trybunału Konstytucyjnego uwagi na jego sprzeczność art. 5 Prawa o notariacie.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    Serwis Prawa

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE