- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNazwa firmy musi być zgodna z ustawą

    Nazwa firmy musi być zgodna z ustawą

    Według uchwalonej w 2003 roku nowelizacji kodeksu cywilnego przedsiębiorca jest osobą fizyczną, osobą prawną i jednostką organizacyjną, prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

    Nowelizacja zobowiązała przedsiębiorców do tego, aby w ciągu czterech lat od wejścia w życie ustawy dostosowali nazwę firmy do wymogów określonych w przepisach. Jednakże w przypadku, gdy w tym czasie przedsiębiorca nie mógł tego uczynić, to powinien on, co najmniej złożyć wniosek do sądu rejestrowego zezwolenie mu na zachowanie aktualnej nazwy firmy w całości bądź z niezbędnymi zmianami. Sąd ma czas na wydanie orzeczenia w tej sprawie do 25 września 2008 roku.

    Nowa nazwa firmy nie może wprowadzać w błąd, w szczególności, co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu i miejsca jego działalności oraz źródeł jego zaopatrzenia. Jest to bowiem sposób na ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją oraz przed wprowadzaniem w błąd innych przedsiębiorców i klientów.

    Sposób oznaczenia firmy jest uzależniony od tego, czy przedsiębiorca jest osobą fizyczną, czy prawną. Dla osoby fizycznej firmą jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to jednak włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie wybranych.

    Z kolei dla osoby prawnej firmą jest jej nazwa. Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej firmy ora inne określenia dowolnie obrane. Firma należące do osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, pod warunkiem, iż służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

    Natomiast w spółce cywilnej firmę stanowić powinny imiona i nazwiska wszystkich wspólników, którzy zawarli umowę spółki wraz z dodatkiem, że chodzi o spółkę cywilną. Jednakże w przypadku utraty członkostwa przez wspólnika, którego nazwisko było umieszczone w firmie, spółka może zachować w swej firmie nazwisko byłego wspólnika tylko za wyrażoną na piśmie jego zgodą, a w razie jego śmierci – a zgodą jego małżonka i dzieci.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE