- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAkademickie newsyRecenzja książki: Własność intelektualna. Wybrane zagadnienia praktyczne

    Recenzja książki: Własność intelektualna. Wybrane zagadnienia praktyczne

    Książka została wydana jako jednotomowe dzieło serii wydawniczej „Prawo w praktyce” obejmujące zagadnienia dotyczące kwestii uregulowanych przez ustawodawcę w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej ( Dz. U. 2001 Nr 49 poz. 508 ze zm.) oraz w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r., ( Dz. U. Nr 24 poz. 83 ze zm.).

     

    Biorąc pod uwagę kwestie formalne to dzieło to posiada miękką praktyczną oprawę. Układ graficzny stron zapewnia pełny i bardzo szybki wgląd w ich zawartość, co dodatkowo ułatwia użycie niezbyt licznych piktogramów. Bardzo praktycznym rozwiązaniem przyjętym przez wydawcę jest przytaczanie fragmentów treści przepisów prawnych na stronach książki. Zapewnia to pełną przejrzystość materii będącej przedmiotem opracowania bez konieczności żmudnego i czasochłonnego sięgania przez czytelnika do tekstów źródłowych przepisów ustawy. W efekcie powoduje to bardzo szybką możliwość dotarcia do treści interesujących czytelnika.

    Odnosząc się do zwartości merytorycznej dzieła to podkreślić należy bardzo praktyczne i staranne usystematyzowanie materii objętej w omawianej publikacji. W opracowaniu, bowiem dokonano podziału materii na cztery rozdziały. Przyjęty podział nie jest podziałem sztucznym, czym publikacja odróżnia się od wielu opracowań ściśle akademickich. Podział został dokonany z punktu widzenia prawników praktyków stosujących bezpośrednio przepisy ustawy w toku zwykłych czynności zawodowych.

     

    Rozdział I noszący tytuł: „Prawa własności przemysłowej” zawiera wyjaśnienie podstawowych zagadnień związanych z genezą i charakterem praw własności intelektualnej. W tej części opracowania w sposób klarowny zostały wyjaśnione podstawowe zagadnienia związane z w/w kwestiami oraz poparte przytoczeniem najważniejszych dla praktyki wypowiedzi orzecznictwa w tym również Trybunału Sprawiedliwości UE. Opracowanie to ma więc niezwykle cenne znaczenie z punktu widzenia prawnika praktyka albowiem pozwala mu na zdobycie wiedzy również o postrzeganiu praw własności intelektualnych na gruncie prawa wspólnotowego UE. W związku z integracją RP ze strukturami europejskimi a także rozwojem kontaktów handlowych, wiedza w tym zakresie staje się nieodzowna dla prawników świadczących usługi prawne w tymże zakresie.

    Rozdział II noszący tytuł: „Umowy dotyczące praw własności intelektualnej” zawiera pełne i szczegółowe przedstawienie zagadnień praktycznych związanych z różnorodnymi kontraktami, których przedmiotem są prawa własności intelektualnej. W zaprezentowanej treści znalazły się przykładowe wzory umów dotyczących prawa własności intelektualnej oraz w sposób odrębny zostały omówione dodatkowo poszczególne klauzule umowne stosowane w tychże umowach. Poczyniona przez autorów analiza ich treści pozwala na poczynienia uwagi, że w tym fragmencie publikacji nastąpiło szczegółowe ich omówienie w tym z uwzględnieniem procesu ich wykładni. Tym samym autorzy opracowania w sposób praktyczny przedstawili podstawowe zagadnienia – niezwykle cenne dla prawnika praktyka – związane z kwestią poruszoną w tej części pracy, nie ograniczając się jedynie do powielania dotychczas sformułowanych poglądów ani też nie unikając podawania licznych i bardzo wartościowych przykładów czytelnikowi na nurtujące go zasady konstruowania umów dotyczących praw własności intelektualnej. Kompleksowe wyjaśnienie podstawowych zagadnień dotyczących kontraktów powoduje, że ta część opracowania ma niezwykle istotne znaczenia dla wartości całego opracowania gdyż w istocie wnikliwe zapoznanie się z treścią tego fragmentu publikacji pozwala na samodzielne konstruowanie umów przenoszących prawa własności intelektualnej nawet dla mniej wprawnego czytelnika nie posiadającego głębszej wiedzy z tego zakresu.

     

    Rozdział III noszący tytuł: „ Zagadnienia procesowe związane z naruszeniem praw własności intelektualnej” w sposób niezwykle przystępny oraz kompleksowy przedstawia podstawowe zagadnienia procesowe związane z dochodzeniem roszczeń z praw własności przemysłowej na drodze postępowania sądowego. W szczególności całość tej części publikacji zawiera niezwykle cenne uwagi dotyczące specyfiki postępowania procesowego, która stanowi przepisy szczególne względem ogólnych przepisów o postępowaniu cywilnym. Poruszone zagadnienia w tej części publikacji nie stanowią materii powszechnie znanych jak również powszechnie stosowanych. Jednakże w związku z gwałtownym rozwojem gospodarczym w tym również z rozwojem sieci internetowej coraz częściej prawnicy praktycy spotykają się z koniecznością prowadzenia spraw sądowych związanych z ochroną praw własności intelektualnej. Dlatego też zagadnienia procesowe przedstawione w tym rozdziale stanowią cenną wskazówkę jak również swoiste kompendium wiedzy pozwalające sprawie poruszać się w obszarze szczególnych rozwiązań procesowych właściwych z uwagi na swoisty charakter praw własności intelektualnych.

    Rozdział IV noszący tytuł: „Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym” w sposób niezwykle zwięzły i rzeczowy przedstawia specyfikę tegoż postępowania. Zawiera również wypowiedzi odnoszące się do relacji zachodzących między decyzjami wydawanymi przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej a decyzjami Europejskiego Urzędu Patentowego. Uznać, więc trzeba, że autorzy opracowania także w tej jego części dokonali całościowej oceny obowiązywania systemu ochrony praw własności intelektualnej obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej.

    Z powyższych względów należy docenić szeroki zakres materii ujętej w omawianej książce oraz horyzonty myślowe ich autorów. Dotychczasowe publikacje dostępne na rynku nie dorównywały pod tym względem rzeczonej publikacji. Efektem tego jest przystępny dla czytelnika sposób prezentowania swoich poglądów na wiele kwestii budzących spory i wątpliwości interpretacyjne w orzecznictwie jak i w doktrynie, a mających praktyczne znacznie dla sytuacji prawnej podmiotów prawa cywilnego. Autorzy nie unikają też kategorycznych wypowiedzi, dotyczących określonych poglądów doktryny i orzecznictwa, które popierają gruntowną argumentacją i nierzadko celnymi spostrzeżeniami. W efekcie publikacja ta stanowi niezwykle cenną pozycję na rynku wydawniczym, ponieważ niejednokrotnie będzie stanowiła praktyczną i cenną wskazówkę przede wszystkim dla podmiotów zawodowo trudniących się zagadnieniami praw własności intelektualnej.

    Reasumując recenzowana publikacja stanowi niezwykle ważną pozycję na rynku opracowań prawniczych i powinna odnaleźć swoje miejsce w bibliotece każdego prawnika praktyka. Cechą odróżniająca ją podobnych publikacji jest syntetyczne przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących praw własności intelektualnej. Kompleksowość i położenia nacisku na praktyczne zastosowanie przepisów obu wspomnianych na wstępie ustaw, jako naczelna zasada towarzysząca autorom publikacji przesądza o wysokiej przydatności lektury tej książki na drodze poznawania jak i pogłębiania zagadnienia związanych z szeroko pojętą własnością intelektualną. Tym samym adresami, do których skierowana jest są zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w kierunku zgłębiania wiedzy prawniczej jak i osoby doświadczone o ugruntowanej pozycji pragnący w sposób kompleksowy odnowić i pogłębić wiedzę z wspomnianego zakresu. W efekcie publikację tę należy polecić każdemu prawnikowi wykazującemu chęć gruntownego poznania istoty i charakteru prawnego praw własności intelektualnej.

    Książka jest do nabycia m.in. w księgarni Wydawcy

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE