- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeStatystyka w aplikacjach prawniczych

    Statystyka w aplikacjach prawniczych

    Wraz ze zmianą zasad przyjmowania kandydatów na aplikacje korporacyjne, zmieniła się liczba chętnych do uzyskania tytułu aplikanta. Dla przypomnienia, zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami – egzamin wstępny na aplikację radcowską, notarialną, adwokacką oraz komorniczą polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się ze 150 pytań. Pozytywny wynik uzyskuje kandydat, który odpowie prawidłowo na co najmniej 100 pytań, a w ramach aplikacji komorniczej – na 90 pytań. Test składa się z materii przepisów prawnych charakterystycznych dla danego zawodu prawniczego – wykaz aktów prawnych obowiązujących każdego kandydata jest podawany odpowiednio wcześnie, tak aby do testu można było się odpowiednio przygotować.

    Sam test nie zawsze należy do najłatwiejszych, wie to każdy, kto choć raz startował w egzaminie wstępnym na jakąkolwiek aplikację. Nauczenie się przepisów z ponad 50 aktów prawnych wymaga nie tylko poświęcenia dużej ilości czasu, ale także mnóstwa wysiłku. Z roku na rok wyniki zdawalności na aplikacje korporacyjne są jednak coraz lepsze, oznacza to, że testy są coraz łatwiejsze dla kandydatów. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości liczba zdających stale ulega zwiększeniu, w 2012 r. przekroczyła 50% – tym samym w ubiegłym roku, egzamin wstępny zdał co drugi kandydat.

    Zmiana zasad przystępowania do egzaminów wstępnych wywołała nie mały popłoch wśród zawodowych prawników. Podkreślali oni, że wprowadzenie dużo prostszych wymagań, niż obowiązywały dotychczas, przyczyni się do pogorszenia kształcenia przyszłych adwokatów, radców prawnych, notariuszy czy komorników – ze względu na większe szanse dostania się na szkolenie. Jak pokazuje praktyka w pewnej części mieli oni rację. Na chwilę obecną liczba kandydatów wynosi ok. 10-11 tysięcy w całym kraju. Nic nie wskazuje jednak, że będzie ona ulegała zmniejszeniu. Większa liczba aplikantów to też większa praca poszczególnych Izb czy Rad prawniczych – tak, aby poziom kształcenia był utrzymywany na wysokim poziomie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na chwilę obecną aplikantów w Polsce jest ok. 14 000 – prawie 5 400. na aplikacji adwokackiej, 8 000 na radcowskiej i ponad 650 osób na notarialnej (są to dane ze stycznia 2013 r.).

    W 2012 r. liczba chętnych do odbycia aplikacji adwokackiej, radcowskiej oraz notarialnej wyniosła dokładnie 11 020, a to o aż 102 osoby więcej niż w roku 2011r. Statystycznie największym powodzeniem cieszy się aplikacja radcowska – głównie ze względu na szerokie możliwości form zatrudniania aplikanta radcowskiego (5 912 kandydatów w 2012 r.). Zaraz po niej jest aplikacja adwokacka (4 275 kandydatów w 2012 r.) i aplikacja notarialna (833 kandydatów w 2012 r.). Warto przy tym podkreślić, że w ubiegłym roku na aplikację radcowską dostało się 2 343 zdających, adwokacką – 2 987 zdających, a na notarialną – jedynie 228 osób. Z powyższego wynika zatem, że egzamin wstępny na tę ostatnią aplikację jest dużo bardziej trudny, niż w przypadku aplikacji radcowskiej i adwokackiej (test na obie te aplikacje jest identyczny). 

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE