- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneProcedury celne przy przesyłkach międzynarodowych

    Procedury celne przy przesyłkach międzynarodowych

    Niezbędna dokumentacja

    W obrębie UE wymiana handlowa jest mocno uproszczona. Cło zlikwidowano, ale dla niektórych towarów ustalono limity – po ich przekroczeniu pobierana jest opłata. Kontrola jest mniej szczegółowa, ale nadal jest przeprowadzana, i każde państwo ma prawo sprawdzić towar przywieziony z innego kraju. Dokumenty wymagane przy odprawie celnej to zgłoszenie celne SAD, faktura, specyfikacja towarów, deklaracja ich wartości, certyfikaty jakości, pozwolenie wwozu towaru, dokumenty firmowe (NIP, REGON, wpis do KRS) plus wszystkie inne dokumenty wymagane na podstawie przepisów szczególnych. W przypadku transportu morskiego z Chin ładunek sprawdzany jest jeszcze pod kątem oznakowania CE – pewne kategorie towarów muszą być zgodne z unijnymi wytycznymi odnośnie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.


    Procedury uproszczone

    Wspólnotowe przepisy celne dają możliwość skorzystania z procedur uproszczonych. Dzięki nim transport morski w obrębie Unii stał się znacznie łatwiejszy, jednak ułatwienia te nie dotyczą wszystkich. Podmiot chcący skorzystać z procedur uproszczonych musi uzyskać pozwolenie Dyrektora Izby Celnej, a droga do otrzymania pozwolenia prowadzi przez audyt organów celnych. Nie jest to łatwa ścieżka, bo formalności trwają długo i wiążą się z kosztami. Ponadto, pozwolenie dotyczy wyłącznie tych towarów, które wymieniono w dokumencie.

    Dobra wiadomość jest taka, że firma może skorzystać z pozwolenia swojego pełnomocnika, czyli agencji celnej. Dokładny wykaz form uproszczeń w zakresie spedycji morskiej można znaleźć w art. 76 rozporządzenia Rady nr 2913/92/EWG z dn. 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.


    Kto może dokonać odprawy?

    Agencja celna w Gdyni zajmuje się na przykład odprawą celną (również w procedurze uproszczonej), kontrolą towaru, odprawą fiskalną, rozliczaniem podatku VAT, wypełnianiem karnetów TIR. Jej obowiązkiem jest przeprowadzenie wszystkich procedur zgodnie z przepisami, ale odpowiedzialność za działania agencji celnej ponosi również klient. Jeśli towar nie spełnia wymaganych kryteriów, obowiązkiem agencji jest poinformowanie klienta, ten zaś musi zadbać o uzyskanie odpowiednich certyfikatów na swoje towary. Dokumenty potrzebne do odprawy celnej spedycja morska w Gdyni publikuje na przykład na stronie net-cargo.pl.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE