Jesteś tutaj:
Inne
06.12.2013 - Expander
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jak uchronić portfel przed zimowymi wypadkami

Sporty zimowe nie są tanią pasją. Aby móc spędzić urlop na nartach, wielu Polaków gromadzi kapitał przez cały rok. Szukając oszczędności, rezygnują także z ubezpieczenia, decydując się na najtańsze oferty dostępne na rynku. Expander ostrzega, że taka decyzja może mieć jednak negatywne skutki a wypadek na stoku pogorszyć nie tylko nasze zdrowie ale i kondycję portfela.

Ile kosztuje wyjazd marzeń?
Jak co roku wśród najchętniej odwiedzanych zimowych destynacji można znaleźć te, umożliwiające jazdę na nartach: Alpy, Dolomity i Tatry. Niezależnie jednak od lokalizacji, ferie na stoku są dość kosztowną formą wypoczynku. Tygodniowy wyjazd do Austrii w najtańszej formie (bez ceny dojazdu i z noclegiem w najniższym standardzie) to koszt około 1150 PLN dla jednej osoby. Za tydzień na stokach Alp francuskich trzeba wydać już ponad 1500 PLN (bez kosztów dojazdu). Tydzień w polskich Tatrach to minimum 830 PLN (bez kosztów dojazdu), a szusowanie po stronie słowackiej kosztować będzie przynajmniej 1200 PLN (bez kosztów dojazdu). W zależności od standardu hoteli czy pensjonatów, koszty będą wzrastać. Wpłynie także na nie dobór transportu, który może nawet potroić pierwotną cenę.

 

EKUZ – dobra na początek
Narciarze są często przekonani, że karta EKUZ pozwoli im bezpłatnie uzyskać pomoc w razie wypadku za granicą. Tymczasem gwarantuje ona jedynie opiekę medyczną w wymiarze funkcjonującym na terenie danego kraju. Jeśli więc jakieś świadczenia nie są objęte refundacją, będziemy musieli zapłacić za nie sami. Jest tak w przypadku transportu medycznego, wizyt domowych czy opieki stomatologicznej. Za wszelką pomoc, która nie jest darmowa według przepisów danego kraju, zapłacą więc pacjenci.

 

Wyjeżdżający za granicę powinni zwrócić także uwagę na opłaty związane z ratownictwem górskim. W naszym kraju TOPR udziela pomocy bezpłatnie, ale już na Słowacji czy w Austrii, rachunek za taką akcję wystawiany jest poszkodowanemu. Udział śmigłowca i użycie wyspecjalizowanego sprzętu może być wielotysięcznym obciążeniem dla portfela. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa, warto więc uwzględnić w budżecie wyjazdu dodatkową polisę, która pokryje koszty ewentualnej pomocy medycznej.

 

Tab.: Przykładowe koszty pomocy medycznej udzielonej za granicą

Opracowanie własne Expander

Autor/Źródło: Expander1 2 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.