- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneNaucz dziecko liczyć

    Naucz dziecko liczyć

    Niewiedza finansowa
    Jak wynika z badań statutowych 2008-2009 Katedry Ubezpieczeń Gospodarczych SGH, które dotyczyły edukacji finansowej w Polsce, prawie co trzeci obywatel jest zadłużony, a tylko niewielki odsetek Polaków posiada fundusze inwestycyjne lub akcje[1]. Uwypukla to istnienie coraz większej grupy młodzieży nieprzygotowanej do odpowiedzialnego życia oraz zadłużonych, niegospodarnych dorosłych. Jest to w dużej mierze wina braku doświadczenia związanego z finansami, które powinno być wynoszone z domu. Warto jednak zauważyć, że w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że z dziećmi nie należy rozmawiać o pieniądzach – dla niektórych jest to temat drażliwy. Inni pomijają rolę dzieci w planowaniu budżetu domowego, twierdząc, że te sprawy są dla nich za trudne. – W celu zwiększenia świadomości finansowej przyszłych pokoleń warto rozpocząć edukację finansową już od najmłodszych lat. Najprostszym rozwiązaniem jest założenie konta bankowego przeznaczonego dla osób małoletnich. Taki rachunek uczy nie tylko systematycznie odkładać kieszonkowe, ale i zarządzać swoim własnym budżetem. Dzięki temu młodzi konsumenci mają szansę nauczyć się odpowiedzialności, a banki pozyskać lojalnych klientów na przyszłość   – podpowiada Michał Sadrak, analityk Open Finance i ZFDF. To błąd, że rodzice nie doceniają dzieci i nie uwzględniają ich zdania podczas rozmów o finansach. Przygotowywanie najmłodszych do zarządzania pieniędzmi ma niebagatelne znaczenie, ponieważ prowadzi do budowy bardziej świadomego, odpowiedzialnego w kwestii finansów społeczeństwa. Zachęcanie dziecka do zaangażowania się w liczne inicjatywy oferowane zarówno przez szkołę, jak i instytucje oraz firmy pozwala na zgromadzenie maksymalnej ilości doświadczeń i wiedzy, które to  odpowiedzialne wykorzystanie ich w przyszłości. Takie podejście to także oznaka poważnego traktowania swoich pociech, które, wbrew przekonaniom rodziców, od najmłodszych lat interesują się pieniędzmi.
     
    Kto może edukować
    Dzieci należy edukować, jednak kto to może robić? Coraz więcej organizacji non-profit, łącznie z sektorem bankowym oraz ubezpieczeniowym angażuje się w walkę o podniesienie poziomu wiedzy na temat finansów. Jednak potrzeba edukowania w tej dziedzinie jest nadal widoczna. Mimo to, nie trzeba posyłać dziecka na specjalny kurs – wystarczy zacząć od nauki w domu. Warto żeby rodzice codziennie zapewniali dzieciom nowe doświadczenia w dziedzinie zarządzania budżetem. Można rozpocząć od rozmowy dostosowanej poziomem do wieku i możliwości dziecka oraz wyjaśnienia mu skąd biorą się pieniądze, a także jak długo trzeba na nie pracować. To wprowadzenie do realiów życia codziennego, chociażby takich jak otrzymywanie kieszonkowego, uczestnictwo dziecka w zakupach, czy oszczędzanie do skarbonki. Są to proste sposoby na umożliwienie mu poznania prawdziwej wartości pieniądza, porównania cen oraz oszacowania opłacalności produktów.  
     
    Edukacja w praktyce
    Kieszonkowe i świnka-skarbonka to dobre metody na wprowadzanie dziecka w samodzielne zarządzanie swoimi funduszami. Małe, regularnie otrzymywane kwoty pozwolą mu na zdobycie praktycznej wiedzy na temat planowania, realizacji i kontroli budżetu. Dziecko może samo zadecydować, na co przeznaczyć pieniądze i na własnej skórze sprawdzić wyniki swoich wyborów. Mając do dyspozycji określoną kwotę może samo, lub z pomocą rodziców, ustalić co może kupić i w jakich ilościach oraz ocenić co warto kupić najbardziej. Nauka zarządzania w domu jest dobrym przygotowaniem do budowania świadomości i odpowiedzialności finansowej. Takie prozaiczne i często lekceważone działania mają na celu wykształcanie prawidłowych nawyków i intuicji, które wraz z nabytą później wiedzą pozwolą na pełne zrozumienie pełnych szczegółów ofert bankowych, uniknięcie pokus oraz podejmowanie przemyślanych, słusznych decyzji. Rozwijanie takich umiejętności to inwestycja w inteligencję finansową dziecka, która w przyszłości zaprocentuje tworząc świadomego konsumenta, który z łatwością uniknie zadłużenia gospodarstwa domowego.  
     
     
    W kilku krokach do zarządzania finansami:
    – wyjaśnij skąd biorą się pieniądze;
    – nie unikaj rozmawiania o finansach przy dzieciach;
    – zabieraj dziecko na zakupy, pokaż mu co może kupić za daną kwotę;
    – licz z dzieckiem;
    – kup dziecku skarbonkę na oszczędności;
    – rozważ wprowadzenie kieszonkowego;
    Źródło: ZFDF


    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE