Jesteś tutaj:
Opieka społeczna
18.07.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Bycie osobą niepełnosprawną ni zawsze oznacza, że można korzystać z preferencyjnych przepisów prawnych np. dotyczących ulg przy przejazdach komunikacją miejską. Dla urzędników potrzebne jest bowiem stosowne zaświadczenie potwierdzające nie tylko fakt niepełnosprawności, ale także jej stopień. Jak zatem uzyskać powyższy dokument i kto powinien starać się o jego wydanie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kilka uprawnień


Orzeczenie o posiadanym stopniu niepełnosprawności wiąże się z możliwością uzyskania wielu uprawnień m. in. ulg do przejazdów komunikacją miejską, PKP, zwolnienia od opłat abonamentowych za radio i telewizję, czy wreszcie odliczeń niektórych wydatków od uzyskanego dochodu.

 Trzy stopnie niepełnosprawności


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych niniejszą ustawą:

 •     znaczny;
 •     umiarkowany;
 •     lekki.

 


Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok sądu apelacyjnego w Szczecinie z dnia 17 lipca 2013 r. (sygn. akt III AUa 157/13), zgodnie z którym każda osoba, która uzyskała orzeczenie "o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy" jest uznawana równocześnie za "osobę niepełnosprawną", ale nie każda osoba "niepełnosprawna" staje się automatycznie "osobą niezdolną do pracy". Mimo podobieństwa definicji, stwierdzenie nawet umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie jest tożsame ze stwierdzeniem niezdolności do pracy, a tylko niezdolność do pracy jest równoznaczna z niepełnosprawnością.Dokumenty i wniosek


Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności należy złożyć właściwe dokumenty w Powiatowym zespole orzekania do niepełnosprawności – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że samo postępowanie jest dwuinstancyjne, zatem gdy nasz wniosek zostanie uwzględniony, możemy odwołać się do Wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o  niepełnosprawności. Przede wszystkim należy odróżnić orzeczenie o niepełnosprawności od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Pierwszy rodzaj dokumentu mogą uzyskać osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, natomiast drugi – osoby, które ten wiek przekroczyły. Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności powinien zawierać zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia konkretnej osoby, ocenę stanu zdrowia przeprowadzoną przez właściwego lekarza – przewodniczącego składu orzekającego oraz informacje o możliwości poprawy funkcjonowania organizmu osoby niepełnosprawnej poprzez zaopatrzenie w środki techniczne, czy przedmioty ortopedyczne.Wydanie orzeczenie wiąże się z obowiązkowym stawiennictwem wnioskodawcy przed właściwą komisją orzekająca w danej sprawie. Wyjątkowo można jednak odstąpić od wzywania niepełnosprawnego – zwłaszcza, gdy choroba uniemożliwia mu sprawne i samodzielne poruszanie się. Komisja przeprowadza wywiad z wnioskodawcą, jeśli tylko może się przed nią stawić, jest także badany przez lekarza, będącego członkiem takiej komisji. Pamiętajmy, aby przynieść ze sobą wszelką posiadaną dokumentację medyczną, która może być pomocna przy ostatecznej decyzji co do wystawienia orzeczenia o niepełnosprawności. Jeżeli już uda się uzyskać przedmiotowe orzeczenie, w ciągu 14 dni możemy uzyskać legitymację osoby niepełnosprawnej – nie podlega to jakiejkolwiek dodatkowej opłacie. Ważną kwestią jest, że stopień niepełnosprawności orzeka się na czas określony lub na stałe.


Podstawa prawna:


[art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 j.t.)]
 

Autor/Źródło: Rafał RodzeńSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.