Jesteś tutaj:
Opieka społeczna
18.11.2013 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jednolite zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło konsultacje projektu zmian dotyczącego wsparcia finansowego ze środków z budżetu państwa kierowanego do opiekunów osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych zasad przyznawania świadczeń opiekuńczych.

Osoby opiekujące się bliskimi wymagającymi szczególnej opieki mogą liczyć na świadczenie pielęgnacyjne, a także opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt zakłada ujednolicenie zasad i kryteriów przyznawania świadczenia oraz wprowadza standaryzację zakresu potrzebnej opieki i dostosowanej do niej wysokości świadczeń.


Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Obecnie, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.), lub innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego obwarowana jest pewnymi przesłankami. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność – stwierdzona odpowiednim orzeczeniem - osoby wymagającej opieki powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Opiekun osoby niepełnosprawnej nie może nie podejmować lub zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki.


W projekcie zaproponowano jeden rodzaj świadczenia (świadczenie pielęgnacyjne) dla wszystkich opiekunów, którzy zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby nad którą sprawowana jest opieka. Zaprojektowane przepisy stanowią, że świadczenie pielęgnacyjne przyznawane będzie zarówno w przypadku rezygnacji przez opiekuna z pracy w związku ze sprawowaniem opieki, jak i w przypadku niepodejmowania przez niego zatrudnienia. Zniknie także kryterium dochodowego.

Autor/Źródło: Edyta Zielińska



1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.