Jesteś tutaj:
Opieka społeczna
07.01.2011 - Ministerstwo Sprawiedliwości
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Szef rządu zapowiedział zmiany w OFE

Premier Donald Tusk poinformował, że od 1 kwietnia 2011 r. zmianie ulegnie system dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych. – Dotychczasowy system ma wiele zalet, ale jednocześnie obciąża deficyt i dług publiczny. Przez wiele miesięcy dyskutowaliśmy, jak naprawić ten system – zaznaczył szef rządu. – Osiągnęliśmy kompromis, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo emerytur, przyporządkowanie składki kontom indywidualnym oraz utrzymanie trzech filarów. Efektem zmian będzie realna szansa na to, że emerytury będą nieco wyższe – wyjaśnił.

Premier zapowiedział, że z dotychczasowej 7,3-proc. składki trafiającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych, 2,3 proc. zostanie w OFE, a 5 proc. znajdzie się na indywidualnych kontach osobistych, których operatorem będzie ZUS. – Docelowo, w 2017 r. proporcja składki trafiającej do ZUS zmieni się i wyniesie 3,8 proc. – wyjaśnił premier. – Zależało nam na tym, aby część drugiego filara obsługiwanego przez ZUS, dawała w efekcie identyczne wyniki finansowe dla przyszłego emeryta. System waloryzacji będzie mniej więcej taki, jakby składki pracowały w OFE, w tej części, która wydawana jest na obligacje – dodał.

Szef rządu zapowiedział, że równocześnie istnieć będzie system dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia się w OFE. – Na początek będzie to 2 proc., potem 3 proc., a od 2017 r. 4 proc. dodatkowego ubezpieczenia. Będzie ono mogło być odpisane od podstawy opodatkowania – wyjaśnił.  – To oznacza, że OFE w 2017 r., jeśli zechcą tak klienci, będą dysponowały pulą zbliżoną do tej, jaką mają dzisiaj ze składki 7,3 proc. Z punktu widzenia emeryta, poszerza to pole wolności wyboru – podkreślił Donald Tusk.
 
Premier zaznaczył także, ze OFE będą mogły dawać swoim klientom możliwość wyboru funduszy bardziej stabilnych lub bardziej dynamicznych.
 
Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk złożył także kondolencje rodzinom ofiar dzisiejszego wypadku w kopalni Rudna w Polkowicach, gdzie śmierć poniosło 3 górników.  – Chciałbym w imieniu całego rządu złożyć bardzo serdeczne wyrazy współczucia wszystkim bliskim i wyrazy solidarności. To bardzo smutne, że pod koniec roku dotyka Was i nas wszystkich takie nieszczęście – powiedział. – Chcę zapewnić wszystkich bliskich, nie tylko o naszej pamięci i solidarności, ale także o oczywistej i koniecznej pomocy – dodał.
 
 
Źródło: KPRM
Autor/Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości


Słowa kluczowe: emerytura

Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.