- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaPowodzianie mogą opłacić składki z opóźnieniem

    Powodzianie mogą opłacić składki z opóźnieniem

    Prawo do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne po terminie daje prowadzącym działalność gospodarczą Ustawa z dnia 12 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. oraz ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 148, poz. 993). Dodatkowo możliwość taką przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz. U. Nr 148, poz. 994).
     
    Zgodnie z przepisami wskazanej powyżej ustawy i rozporządzenia płatnicy składek, którzy zostali poszkodowani w sierpniowej powodzi mają możliwość opłacenia składek za lipiec, sierpień i wrzesień do końca tego roku, czyli do 31 grudnia 2010 r.. Oznacza to, że składki te staną się wymagalne dopiero od 1 stycznia 2011 r. i od tego też terminu będą naliczane odsetki za zwłokę.
     
    Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci sierpniową powodzią i zainteresowani możliwością późniejszego opłacenia składek powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosowne oświadczenie. Wzór oświadczenia można pobrać w każdej jednostce ZUS.
     
    Jednakże należy podkreślić, iż możliwość opłacenia składek po terminie nie zwalnia płatników składek od obowiązku przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów ubezpieczeniowych, zarówno zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. Dlatego też, dokumenty za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień powinny być przekazywane do Zakładu na bieżąco, w ustawowo przewidzianych terminach. Z obowiązkiem tym wiąże się także obowiązek wydawania ubezpieczonym informacji RMUA. Każdy tego typu dokument powinien zawierać informacje o składkach należnych, rozliczonych w wysłanym do ZUS za dany miesiąc raporcie.
     
    Co istotne, wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia. Stąd też spowodowane klęską powodzi przesunięcie terminu płatności składek nie będzie miało wpływu na wypłatę zasiłków przez Zakład. Jedynie osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, ZUS wypłaci świadczenia chorobowe po opłaceniu składek.
     
    Ponadto, należy przypomnieć o tym, że 30 września mija termin płatności składek za kwiecień, maj i czerwiec dla płatników dotkniętych wiosenną powodzią, którzy skorzystali z możliwości przesunięcia płatności składek. Wzór oświadczenia można pobrać w każdej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE