- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaJak zmienić lekarza rodzinnego?

    Jak zmienić lekarza rodzinnego?

    Limit zmian lekarza

    Należy jednak pamiętać, że bezpłatnej zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie można dokonywać niezliczoną ilość razy. Istnieją bowiem limity w tej kwestii. Co do zasady, bezpłatny wybór takiego lekarza jest możliwy jedynie dwa razy w roku. Za trzecią i kolejną zmianę trzeba już uiścić opłatę w wysokości 80,-zł. Kwotę tę należy wpłacić na odpowiednie konto oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego dla świadczeniobiorcy.

    Bezpłatna zmiana

    Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje jednak sytuacje, w których zmiana lekarza rodzinnego jest bezpłatna i to niezależnie od jej liczby. Po pierwsze takiej opłaty nie ponosi osoba, która zmieniła miejsce zamieszkania i np. przeniosła się z jednego miasta do drugiego. Bezpłatnej zmiany można również dokonać w przypadku zaprzestania świadczenia usług zdrowotnych przez wybranego lekarza „pierwszego kontaktu”. Może się także zdarzyć, że zaistnieją inne ważne okoliczności, niezależne od woli świadczeniobiorcy. Z uwagi na fakt, że okoliczności te nie zostały sprecyzowane w ustawie, każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez właściwy oddział NFZ. W takim przypadku trzeba więc odpowiednio uzasadnić konieczność kolejnej zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

    Trzeba wypełnić deklarację

    Dokonanie zmiany lekarza rodzinnego wymaga złożenia w przychodni, w której pracuje wybrany przez świadczeniobiorcę lekarz, odpowiedniej deklaracji. Druk takiej deklaracji można otrzymać we właściwej przychodni lub pobrać ze strony internetowej NFZ. W deklaracji należy podać między innymi własne dane osobowe, a także dane nowowybranego lekarza. Trzeba również wpisać, który raz w danym roku dokonywany jest wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przy składaniu deklaracji należy przedstawić dowód osobisty. Wyboru dokonuje się w imieniu własnym. W imieniu innej osoby deklaracje mogą złożyć pełnoletni opiekunowie lub opiekunowie prawni niepełnoletnich dzieci, bądź innych osób, dla których ustanowiony został opiekun. Co ważne, nie ma konieczności potwierdzania tego wyboru w odpowiednim oddziale NFZ. Nie trzeba również wypisywać się od poprzedniego lekarza rodzinnego. Dodatkowo nie obowiązuje rejonizacja, można więc wybrać dowolnego lekarza rodzinnego, bez względu na miejsce zamieszkania. Każdy członek rodziny może mieć innego lekarza „pierwszego kontaktu”. Nie należy zapominać, że wybór oraz możliwość zmiany nie dotyczy tylko lekarza rodzinnego, ale również pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE