Jesteś tutaj:
Opieka społeczna
19.12.2012 - Andżelika Banowicz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarza rodzinnego jest bardzo ważną sprawą z uwagi na fakt, że to do niego zazwyczaj zwraca się w pierwszej kolejności osoba z problemami zdrowotnymi. Warto wiedzieć, że każdemu przysługuje prawo swobodnego wyboru lekarza „pierwszego kontaktu”, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy problemów można dokonać jego zmiany. Takie uprawnienie wynika z art. 28 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r., Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Limit zmian lekarza

Należy jednak pamiętać, że bezpłatnej zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie można dokonywać niezliczoną ilość razy. Istnieją bowiem limity w tej kwestii. Co do zasady, bezpłatny wybór takiego lekarza jest możliwy jedynie dwa razy w roku. Za trzecią i kolejną zmianę trzeba już uiścić opłatę w wysokości 80,-zł. Kwotę tę należy wpłacić na odpowiednie konto oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego dla świadczeniobiorcy.

Bezpłatna zmiana

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje jednak sytuacje, w których zmiana lekarza rodzinnego jest bezpłatna i to niezależnie od jej liczby. Po pierwsze takiej opłaty nie ponosi osoba, która zmieniła miejsce zamieszkania i np. przeniosła się z jednego miasta do drugiego. Bezpłatnej zmiany można również dokonać w przypadku zaprzestania świadczenia usług zdrowotnych przez wybranego lekarza „pierwszego kontaktu”. Może się także zdarzyć, że zaistnieją inne ważne okoliczności, niezależne od woli świadczeniobiorcy. Z uwagi na fakt, że okoliczności te nie zostały sprecyzowane w ustawie, każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez właściwy oddział NFZ. W takim przypadku trzeba więc odpowiednio uzasadnić konieczność kolejnej zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Trzeba wypełnić deklarację

Dokonanie zmiany lekarza rodzinnego wymaga złożenia w przychodni, w której pracuje wybrany przez świadczeniobiorcę lekarz, odpowiedniej deklaracji. Druk takiej deklaracji można otrzymać we właściwej przychodni lub pobrać ze strony internetowej NFZ. W deklaracji należy podać między innymi własne dane osobowe, a także dane nowowybranego lekarza. Trzeba również wpisać, który raz w danym roku dokonywany jest wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przy składaniu deklaracji należy przedstawić dowód osobisty. Wyboru dokonuje się w imieniu własnym. W imieniu innej osoby deklaracje mogą złożyć pełnoletni opiekunowie lub opiekunowie prawni niepełnoletnich dzieci, bądź innych osób, dla których ustanowiony został opiekun. Co ważne, nie ma konieczności potwierdzania tego wyboru w odpowiednim oddziale NFZ. Nie trzeba również wypisywać się od poprzedniego lekarza rodzinnego. Dodatkowo nie obowiązuje rejonizacja, można więc wybrać dowolnego lekarza rodzinnego, bez względu na miejsce zamieszkania. Każdy członek rodziny może mieć innego lekarza „pierwszego kontaktu”. Nie należy zapominać, że wybór oraz możliwość zmiany nie dotyczy tylko lekarza rodzinnego, ale również pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej

 

Autor/Źródło: Andżelika BanowiczSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.