- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Becikowe 2013

    Becikowe obecnie
    W chwili obecnej jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, niezależnie od wysokości dochodów, na każde dziecko. Z kolei prawo do otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego ma opiekun faktyczny dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia ale tylko w sytuacji, gdy nie został on przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka w czasie jednego porodu, dodatek jest wypłacany na każde dziecko. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje obywatelom polskim oraz cudzoziemcom. Jednak nie będzie ona wypłacona, jeżeli członek rodziny ma prawo do takiego świadczenia z zagranicy. Od 1 stycznia 2012r. becikowe jest przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Należy jednak pamiętać, że pierwsze badanie lekarskie kobieta musi przeprowadzić przed 10 tygodniem ciąży a kolejne badania muszą być zrobione w każdym kolejnym trymestrze. W zaświadczeniu lekarz wpisuje termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży. Zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Wzór zaświadczenia określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. z 2010r., Nr 183, poz. 1234). Opieka, jakiej musi podlegać kobieta w ciąży może przyjąć formę podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub leczenia szpitalnego. Wymaganego zaświadczenia lekarskiego nie można zastąpić oświadczeniem. Osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka oraz te, które przysposobiły dziecko nie muszą przedstawiać takiego zaświadczenia. Zarówno jedno jak i drugie świadczenie wypłacane jest jednorazowo i wynosi 1.000,-zł każde. Aby rodzic lub opiekun mógł otrzymać becikowe, musi złożyć wniosek w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Ma na to 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Do wniosku należy dołączyć dokument tożsamości osoby ubiegającej się o becikowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że becikowe nie zostało już pobrane przez drugiego rodzica.


    Becikowe 2013

    Od stycznia 2013 roku jednorazowa zapomoga będzie przysługiwać w przypadku, gdy dochód miesięczny rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1.922,-zł na osobę. Kwota ta odpowiada wysokości progu podatkowego (85.528 tys. zł rocznie) dla rodziny trzyosobowej, które stanowią obecnie połowę wszystkich rodzin ubiegających się o to wsparcie. Kryterium dochodowe  będzie obejmować te dzieci, które urodzą się po 1 stycznia 2013r. Jeżeli więc dziecko urodzi się jeszcze w 2012 roku, a rodzic złoży wniosek o przyznanie becikowego w następnym roku, wówczas wniosek ten zostanie rozpatrzony na podstawie dotychczasowych przepisów. Wprowadzenie kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do becikowego oznacza, że rodzice będą musieli składać oświadczenia lub zaświadczenia dokumentujące ich dochody. Ponadto projekt przewiduje, że wysokość tego kryterium będzie podlegać weryfikacji na takich samych zasadach co próg dochodowy uprawniający do pozostałych świadczeń rodzinnych. Będzie się więc ona odbywała co trzy lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, a następnie negocjowana przez rząd w Komisji Trójstronnej.

    Według szacunków resortu pracy w efekcie wprowadzenia kryterium dochodowego becikowe nie będzie przysługiwać na około 10% urodzonych dzieci.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE