Kto może otrzymać to świadczenie?
Zasiłek stały przysługuje:
Osoba samotnie gospodarująca to osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe. Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.
Kiedy zasiłek nie przysługuje?
Prawa do tego świadczenia nie ma osoba uprawniona do renty socjalnej oraz uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego. Zasiłku stałego nie otrzyma również osoba otrzymująca dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.
Na wniosek lub z urzędu
Zasiłek stały jest przyznawany na wniosek zainteresowanej osoby, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby za zgodą jej lub jej przedstawiciela ustawowego. Mogą się zdarzyć sytuacje, że zostanie on przyznany z urzędu. Wniosek o przyznanie tego świadczenia można złożyć pisemnie lub ustnie - w formie protokołu, który sporządza pracownik właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty poświadczające wiek osoby uprawnionej, orzeczenia o inwalidztwie lub niepełnosprawności, itd. Pracownik socjalny może również żądać oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie musi zostać o tym pouczony przed jego złożeniem. Przed przyznaniem prawa do zasiłku pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy. Jest on przeprowadzany w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku o pomoc. Przyznanie zasiłku następuje w drodze decyzji administracyjnej. Decyzję administracyjną wydaje się nie później niż w ciągu miesiąca a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. W przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia. Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.