- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaDodatki do zasiłku rodzinnego

    Dodatki do zasiłku rodzinnego

    Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego?
    Osobom uprawnionym  do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu:
    –   urodzenia dziecka,
    –   opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
    –   samotnego wychowywania dziecka,
    –   wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
    –   kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
    –   rozpoczęcia roku szkolnego,
    –   podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

    Dodatek z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe
    Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka Prawo do otrzymania dodatku ma również opiekun faktyczny dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia ale tylko w sytuacji, gdy nie został on przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.  Warunkiem uzyskania tego dodatku jest pozostawanie kobiety pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia ciąży, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim. W chwili obecnej wysokość becikowego wynosi 1.000,-zł jednorazowo na każde dziecko.


    Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

    Świadczenie to przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka, uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Czas pobierania tego dodatku jest ograniczony czasowo i wynosi 24 miesiące kalendarzowe. W przypadku, gdy uprawniony sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu termin ten ulega wydłużeniu do 36 miesięcy kalendarzowych a gdy pod opieką jest dziecko niepełnosprawne albo o znacznym stopniu niepełnosprawności – do 72 miesięcy kalendarzowych. Dodatek ten nie przysługuje osobie, która przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, pracowała krócej niż 6 miesięcy. Prawa do świadczenia nie ma także osoba, której praca uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego oraz ta, która w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego. Także osoba, której dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu – nie dotyczy to jednak dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej. ) nie może skorzystać z tego dodatku. Prawo do takiego świadczenie nie przysługuje także w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W sytuacji, gdy oboje rodziców lub opiekunów równocześnie korzysta z urlopu wychowawczego i tak przysługuje im tylko jeden dodatek. Jego kwota to 400,-zł miesięcznie.

    Do uzyskania tego dodatku, oprócz dokumentów wymaganych do otrzymania zasiłku rodzinnego niezbędne jest również przedstawienie:
     – zaświadczenia od pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego,
    – zaświadczenia o co najmniej 6-miesięcznym okresie zatrudnienia bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego lub oświadczenie o okresie zatrudnienia,
    – zaświadczenia z ZUS o podleganiu ubezpieczeniom społecznym oraz dokumentu potwierdzającego odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.


    Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

    O takie świadczenie może starać się samotnie wychowujący dziecko rodzic (matka lub ojciec), opiekun faktyczny albo opiekun prawny dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany lub sąd oddalił powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców dziecka. Dodatek przysługuje także osobie pełnoletniej, do ukończenia 24 roku życia, uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jeżeli jej oboje rodzice nie żyją. Wysokość świadczenia wynosi 170,-zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,-zł na wszystkie dzieci. W przypadku, gdy dodatek przypada na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wysokość dodatku zwiększa się o 80,-zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160,-zł na wszystkie dzieci. Osoba, która chce otrzymać ten dodatek musi przedstawić akt zgonu rodzica dziecka, akt urodzenia dziecka (jeżeli ojciec jest nieznany) lub odpis wyroku sądowego oddalającego powództwo o pobieranie alimentów od drugiego z rodziców. Osoba ucząca się powinna przedstawić akty zgonów rodziców.


    Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

    Prawo do tego dodatku mają matka lub ojciec, opiekun faktyczny lub prawny dziecka wychowującego w rodzinie wielodzietnej, czyli rodzinie wychowującej troje i więcej dzieci. Dodatek w wysokości 80,-zł miesięcznie przysługuje na trzecie i każde następne dziecko uprawnione do zasiłku rodzinnego.
    Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
    Taki dodatek przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka, oraz osobie uczącej się, na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka w wieku:
    – do ukończenia 16 roku życia, jeżeli jest ono niepełnosprawne,
    – powyżej 16 do 24 lat,  w przypadku, gdy posiada ono orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

    Wysokość dodatku zależy od wieku dziecka i wynosi 60,-zł miesięcznie na dziecko w wieku do 5 lat oraz 80,-zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Aby otrzymać taki dodatek trzeba przedstawić stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.



    Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

    Jest to dodatek przysługujący matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. Do jego otrzymania konieczne jest złożenie stosownego wniosku do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym dziecko rozpoczęło rok szkolny albo zerówkę, wraz z zaświadczeniem ze szkoły lub zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki w przypadku dziecka pełnoletniego. Kwota  dodatku to 100,-zł na dziecko.



    Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

    Świadczenie to może uzyskać matka lub ojciec, opiekun prawny lub faktycznemu dziecka albo osoba ucząca się. Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września do czerwca następnego roku kalendarzowego. Jeżeli dziecko dojeżdża do szkoły ponadgimnazjalnej lub artystycznej znajdującej się innej miejscowości dodatek wynosi 50,-zł miesięcznie. W przypadku zaś, gdy dziecko lub osoba ucząca się mieszka w tej miejscowości (np. w internacie), w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub artystycznej (a także podstawowej lub gimnazjum w przypadku niepełnosprawnego dziecka lub niepełnosprawnej osoby uczącej się), kwota dodatku wynosi 90 zł. Do uzyskania tego świadczenia niezbędne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego tymczasowe zameldowanie dziecka internacie lub w innym miejscu zamieszkania oraz zaświadczenia ze szkoły potwierdzającego uczęszczanie dziecka do szkoły, a w przypadku dziecka, które ukończyło 18 lat – zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE