- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaCo warto wiedzieć o rencie socjalnej?

    Co warto wiedzieć o rencie socjalnej?

    Renta socjalna przysługuje osobie, która:

    1) jest pełnoletnia – za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat ale nie ukończyła 18-go roku życia,

    2) posiada polskie obywatelstwo, zamieszkuje i przebywa na terytorium Polski albo

    – jest cudzoziemcem zamieszkującym i przebywającym w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z zamierzonym wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podjęciem lub kontynuowaniem studiów albo innymi okolicznościami uzasadniającymi jej zamieszkanie na terytorium RP, zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej;

    – jest obywatelem państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym zezwolenie na pobyt na terytorium RP,

    3) jest całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które było następstwem poważnej choroby lub wypadku i powstało:

    – przed ukończeniem 18-go roku życia,

    – w trakcie nauki w szkole podstawowej, średniej lub wyższej przed ukończeniem 25-go roku życia,

    – w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

     

     

    W przypadku gdy całkowita niezdolność do pracy jest trwała uprawnionej osobie przysługuje renta socjalna stała. W sytuacji zaś gdy niezdolność do pracy jest okresowa otrzymuje ona rentę socjalną okresową.

    Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Świadczenie to nie będzie również przyznane osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Natomiast osoba będąca współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie otrzyma tej renty, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych. Renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności jest zobligowana powiadomić o tym fakcie właściwy organ wypłacający rentę. Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.

     

     

    Osoba, której prawo do renty ustało w związku z osadzeniem w areszcie lub w zakładzie karnym, może zgłosić wniosek o przyznanie renty socjalnej w wysokości 50% kwoty świadczenia. W tym przypadku renta przysługuje tylko takiej osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:

    – samotnie gospodaruje,

    – nie posiada innego przychodu i prawa do renty rodzinnej,

    – jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domku jednorodzinnego) albo przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu albo jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych oraz

    – zobowiąże się pisemnie, że z kwoty renty będzie dokonywała opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny/dom jednorodzinny, a w lokalu/domu nie przebywają inne osoby

    Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2011 roku renta socjalna wynosi 611,67 złotych.

     

     

    O całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanym okresie jej trwania orzeka lekarz orzecznik ZUS w trybie i na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to jest przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek o przyznanie renty socjalnej należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie. Do wniosku należy dołączyć:

    – zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,

    – wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy (dla osoby pracującej),

    – dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy,

    – zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej,

    – zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów lub zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej.

    W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej i renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega obniżeniu, tak aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

    Osoby pobierające rentę socjalną mogą osiągać dodatkowe dochody ale ich pensja nie może przekroczyć 30%. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez GUS dla celów emerytalnych.

    Jeśli pensja przekroczy tę kwotę, renta zostaje zawieszona Od 1 stycznia 2012 r. osoby pobierające rentę socjalną będą mogły dorobić 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE