- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRatownictwo medyczne - centrów urazowych

    Ratownictwo medyczne – centrów urazowych

    Powyższa organizacja świadczeń ma na celu zmniejszenie kosztów leczenia i rehabilitacji pacjenta, ponieważ świadczenia zdrowotne będą udzielane w oparciu o działania interdyscyplinarne realizowane i konsultowane w jednym zakładzie opieki zdrowotnej przez zespół lekarzy z różnych dziedzin medycznych, zwany „zespołem urazowym”. Podobnie, koszty wyposażenia zoz, a także utrzymywania w stałej gotowości pełnej diagnostyki i zespołu specjalistów w kilkunastu szpitalach, a nie w kilkuset w Polsce zapewni optymalną, ale i jednocześnie jakościową organizację świadczeń związanych z leczeniem mnogich obrażeń ciała, przy minimalnym w skali kraju obciążeniu finansowym, ponieważ proponowane rozwiązania organizacyjne związane z utworzeniem w Polsce centrów urazowych stanowią przedsięwzięcie logistyczno – zadaniowe, a nie propozycję tworzenia nowych jednostek w zakładach opieki zdrowotnej. Jednocześnie centra urazowe nie będą przejmowały bieżących zadań realizowanych przez poszczególne oddziały szpitala. Projekt ustawy przyjmuje jednolite założenia dotyczące wymagań organizacyjnych, jakie
    powinny spełniać centra urazowe.
     
    Urazy są jedną z trzech najczęstszych przyczyny nagłych zgonów w Polsce. Organizacja sieci ośrodków wysokospecjalistycznych, jakimi są centra urazowe (TRAUMA CENTER) stworzyłaby lepsze warunki do leczenia osób po urazach oraz pozwoliłaby zbliżyć wyniki leczenia pacjentów urazowych do standardów europejskich i światowych. Centra takie, współpracujące z systemem rozwijającej się medycyny ratunkowej powstały i funkcjonują już m.in. w: USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Włoszech, Czechach, Szwajcarii, Rosji, Słowacji, Chorwacji, Słowenii. Od dłuższego czasu specjaliści chirurgii skupieni w Sekcji Chirurgii Urazowej Towarzystwa Chirurgów Polskich zgłaszali konieczność utworzenia podobnych Centrów w Polsce.
     
    Ponadto projekt nowelizacji przedłuża obowiązywanie aktualnego mechanizmu podziału środków na zadania ratownictwa medycznego na kolejne lata, zawieszając tym samym stosowanie powszechnie krytykowanego „algorytmu podziału środków”. Nowela rozszerza także katalog nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością jednostek systemu, które mogą być dofinansowywane przez organy, które utworzyły zakłady opieki zdrowotnej będące dysponentami tych jednostek.
     
    W Polsce rocznie obrażeniom ciała ulega około 3 milionów osób. Spośród nich 300 tysięcy wymaga hospitalizacji, a 30 000 umiera. Śmiertelność po urazach wynosi w naszym kraju 75/100 000 rocznie. To o połowę więcej niż w USA i w Europie Zachodniej, gdzie śmiertelność szpitalną po urazach ocenia się na 1,5%, w Polsce natomiast na 4%. Kalectwo pourazowe w Polsce szacuje się na 25% hospitalizowanych z powodu urazów. To aż o 100% więcej niż w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Wejście w życie ustawy poprawi bezpieczeństwo zdrowotne ludności. Zabezpieczy ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowe leczenie w jednym, wysokospecjalistycznym szpitalu zaopatrującym mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała, przyczyniając się do zmniejszenia powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego.

    www.SerwisPrawa.pl

    ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA (więcej szczegółów – http://www.serwisprawa.pl/zlec-sprawe-adwokatowi).
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE