- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesSzkolenie w zakresie pierwszej pomocy

    Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy

    Ustawodawca wziął pod uwagę specyfikę wykonywanych zadań i umożliwił ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i Ministrowi Obrony Narodowej zorganizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy w strukturach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez wyżej wymienionych ministrów służb i przeszkolenie takiej ilości osób, jaka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tych służb. Równocześnie zapisy wykonawcze zobowiązują organizatorów szkoleń w ministerstwach do dostosowania programu, trybu, kwalifikacji kadry dydaktycznej prowadzącej kursy, sposobu przeprowadzania egzaminu końcowego do ogólnokrajowych przepisów określonych przez Ministra Zdrowia. Ma to na celu zapewnienie równoważności uzyskanego tytułu ratownika na kursach resortowych z tytułami uzyskanymi na kursach prowadzonych pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia. Każde szkolenie kończy się egzaminem, który przeprowadzany będzie przez Komisję egzaminacyjną w skład, której wchodzą koordynator ratownictwa medycznego służby lub wyznaczony przez niego wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego służby lub w przypadku Policji koordynator ratownictwa medycznego szkoły policyjnej, a w Ministerstwie Obrony Narodowej koordynator ratownictwa medycznego wojskowego rejonu leczniczego lub koordynator ratownictwa medycznego Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych – jako przewodniczący, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej właściwy ze względu na siedzibę podmiotu szkolącego lub lekarz systemu przez niego wskazany oraz przedstawiciel podmiotu szkolącego. W skład komisji nie może być powołana osoba, która jest małżonkiem, wstępnym, zstępnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie osoby, która składa egzamin. Członków Komisji Egzaminacyjnej są powoływani oraz odwoływani przez kierownika podmiotu szkolącego. Miejsce oraz termin egzaminu ustalane są przez kierownika podmiotu szkolącego w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej.

    Wejście w życie przepisów projektowanego rozporządzenia będzie oddziaływać na jednostki organizacyjne służb podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia
    zdrowotnego. Wprowadzenie rozporządzenia będzie wymagało prawidłowego przygotowania ośrodków szkoleniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie ich przygotowania do prowadzenia szkoleń. Zgodnie z art. 12 projektu rozporządzenia podmioty szkolące z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy są zobowiązane dostosować warunki swojej działalności do warunków określonych w tym rozporządzeniu, a także warunków z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy w terminie do dnia 31 grudnia 2009 r.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE