- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesNowe limity na studia medyczne

    Nowe limity na studia medyczne

    Biorąc pod uwagę możliwości dydaktyczne poszczególnych uczelni, których celem i zarazem obowiązkiem jest wykształcenie kadr na odpowiednim poziomie niezbędnym jest limitowanie miejsc na studia medyczne. Ograniczenie ilości miejsc na studia medyczne ma również związek z czuwaniem nad realizacją jakości kształcenia, ponieważ nadmierna liczba słuchaczy na studiach sprawa, że mają oni ograniczony dostęp do bazy dydaktycznej, co obniża poziom kształcenia a także poziom wykształcenia absolwentów. Przedstawione w projekcie limity są stanowią przede wszystkim propozycje uczelni, które określiły swoje możliwości dydaktyczne w powiązaniu z z jakością kształcenia oraz przewidywanym zainteresowaniem przyszłych studentów określonymi kierunkami studiów. Konieczność corocznego wydania nowego rozporządzenia wiąże się z tym, iż limit przyjęć na studia medyczne nie jest wielkością stałą, bowiem uczelnie w każdym roku akademickim proponują inne limity miejsc. Jest to podyktowane obecną sytuacją uczelni i zainteresowaniem kandydatów na tego rodzaju studia.

    Zważywszy na fakt, iż dotacja w obszarze działalności dydaktycznej finansowana z budżetu państwa – w rozdziale 80306 Działalność dydaktyczna, w części znajdującej się w dyspozycji Ministra Zdrowia nie została istotnie zwiększona w ustawie budżetowej na 2008 rok to, aby umożliwić uczelniom finansowanie kształcenia studentów na właściwym poziomie generalnie utrzymano limity przyjęć na studiach stacjonarnych w wysokości określonej na rok akademicki 2007/2008. Niewielkie zwiększenie limitów przyjęć na poszczególnych kierunkach, wynikają z faktu, iż w ubiegłym roku wprowadzono nowe kierunki. Dlatego też na kierunku – dietetyka – liczba miejsc zwiększa się o 130, na kierunku – techniki dentystyczne – o 20. Pozostałe zwiększenia liczby miejsc to m.in. o 40 na kierunku położnictwo – studia uzupełniające dla osób po szkołach pielęgniarskich oraz na kierunku zdrowie publiczne 30 miejsc. Równocześnie uczelnie medyczne nadzorowane przez Ministra Zdrowia otrzymały informację o wielkości dotacji budżetowej na rok 2008. Należy jednak podkreślić, iż z uwagi na brak definicji kierunku medycznego zrezygnowano z ustalania limitów przyjęć na kierunkach innych niż wymienione w załącznikach do projektu rozporządzenia.

    Założono, iż zaprojektowane rozporządzenie będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie obywateli z uwagi na zwiększenie liczby studentów planowanych do przyjęcia na kierunku ratownictwo medyczne, co sprawi, że w przyszłości zadania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym będą mogły być realizowane przez odpowiednio wykształconą grupę zawodową. Ponadto przyjęto, iż zwiększona liczba miejsc na kierunkach medycznych będzie miała pozytywny wpływ na sytuację i rozwój regionalny, bowiem wyższa liczba absolwentów kierunków medycznych, złagodzi ewentualne skutki ubytku tej kadry w związku z możliwością podejmowania pracy przez absolwentów tych kierunków w krajach Unii Europejskiej.

    Reasumując można stwierdzić, że dobrze wyszkolone kadry medyczne zapewnią lepszą opiekę nad pacjentami i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności zarówno na rynku wewnętrznym jak i zewnętrznym. Natomiast większa liczba absolwentów skutkować będzie większą dostępnością usług medycznych a zatem wpływać będzie na polepszenie zdrowia ludności.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE