Jesteś tutaj:
Prawo medyczne
20.04.2014 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Pielęgniarki zyskają prawo wypisywania recept na określone leki

Problem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej – od dłuższego czasu nie schodzi z pierwszych stron gazet. Minister Zdrowia, jako osoba odpowiedzialna za ochronę zdrowia oraz zasady organizacji opieki medycznej w Polsce – przekazał do konsultacji projekty aktów prawnych wprowadzające rozwiązania w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw jest jedną z wielu propozycji ministra zdrowia – w ramach tzw. pakietu kolejkowego. Zaprojektowane zmiany mają na celu poprawienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.


Po receptę do pielęgniarki


Projekt nowelizacji przewiduje, że pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra pielęgniarstwa lub magistra położnictwa będą uprawnione do samodzielnego ordynowania leków i wystawiania recept na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz do samodzielnego ordynowania wyrobów medycznych i wystawiania zleceń. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich leków. Wykaz leków, na które pielęgniarki będą mogły wypisać recepty zostanie określony przez ministra zdrowia. Ponadto, pielęgniarki i położone z wyższym wykształceniem – będą uprawnione do wystawiania skierowań na wykonanie określonych badań diagnostycznych – w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej. Z kolei pielęgniarki z tytułem zawodowym licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa będą mogły na zlecenie lekarza, wystawiać recepty na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia. Należy podkreślić, iż rozszerzenie uprawnień będzie dotyczyło tylko pielęgniarek i położnych, które posiadają wyższe wykształcenie oraz które będą miały możliwość uzupełnić niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków, tj.:

 • w ramach kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia – kierunek pielęgniarstwo i położnictwo lub
 • w ramach kształcenia podyplomowego dla aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie kursu specjalistycznego.


Dodatkowo, przepisy projektu przewidują, że w ramach kształcenia zawodowego studenci na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będą mogli uzupełnić swoje kwalifikacje w zakresie ordynacji leków oraz wypisywania leków na receptę, jako kontynuacja zlecenia lekarza. Należy zauważyć, iż w związku z tym konieczna będzie nowelizacja rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko – dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa, w którym trzeba będzie rozszerzyć szczegółowe efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności w ramach farmakologii oraz w zakresie doboru stosowanych metod diagnostycznych w poszczególnych stanach klinicznych. Jeśli chodzi natomiast o osoby wykonujące już zawód pielęgniarki i położnej, to będą one mogły uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie – w ramach kształcenia podyplomowego realizowanego w formie kursu specjalistycznego, którego celem będzie uzyskanie przez nich wiedzy i umiejętności do wykonywania określonych czynności zawodowych, w szczególności przy udzielaniu świadczeń diagnostycznych.


Reasumując, omawiany projekt nowelizacji ma na celu wprowadzenie zmian, dzięki którym będzie można powierzyć pielęgniarkom i położonym ubezpieczenia zdrowotnego szerszych niż dotychczas uprawnień związanych z możliwością zlecenia określonego pakietu badań diagnostycznych, zlecania określonych leków w kontynuacji schorzeń przewlekłych oraz samodzielnego zlecania wybranej grupy leków przez pielęgniarki i położone, które posiadają tytuł magistra. Zaprojektowane rozwiązania mają poprawić dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej.

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.