- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWyjazd do sanatorium - z małżonkiem czy bez...?

    Wyjazd do sanatorium – z małżonkiem czy bez…?

    Wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, lekarz bierze pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, oraz w przypadku dorosłych zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
    Wystawione przez lekarza skierowanie na leczenie uzdrowiskowe należy dostarczyć do oddziału Funduszu. Skierowanie może być przesłane do oddziału Funduszu również przez lekarza kierującego. Następnie skierowanie jest w oddziale Funduszu rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest następnie lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

    W sytuacji, gdy pacjent złoży kolejne skierowanie na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe przed potwierdzeniem realizacji leczenia uzdrowiskowego przez oddział Funduszu, skierowanie takie jest rejestrowane i oceniane pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego przez lekarza specjalistę. Każde kolejne złożone skierowanie na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe rozpatrywane jest łącznie z wcześniej złożonymi, oczekującymi na realizację skierowaniami. Oznacza to, że skierowania na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe rozpatrywane są zgodnie z datą wpływu pierwszego, oczekującego na realizację złożonego skierowania. W przypadku, gdy zostanie odnotowany wpływ kilku skierowań na leczenie stacjonarne dla jednego ubezpieczonego oddział Funduszu potwierdzi tylko jedno z tych skierowań. Do potwierdzonego skierowania na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe przez oddział Funduszu, wskazującego miejsce, rodzaj i termin leczenia uzdrowiskowego, dołączane są pozostałe skierowania z odpowiednią adnotacją w części VI skierowania na leczenie uzdrowiskowe bądź rehabilitację uzdrowiskową oraz pozostałą dokumentacją medyczną.

    Leczenie uzdrowiskowe – z małżonkiem czy bez?
    W dniu 29 stycznia Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwrócił się z prośbą o rozważenie kwestii wspólnego wyjazdu małżonków (osób bliskich) na leczenie uzdrowiskowe oraz dokonanie odpowiednich zmian w obowiązujących w tej materii przepisach. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich spowodowana jest licznymi wnioskami, jakie otrzymuje od osób starszych, schorowanych, którzy chcieliby otrzymać skierowanie w tym samym terminie do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, a następnie wspólne zakwaterowanie. Należy przy tym podkreślić, że aktualnie obowiązujące przepisy i procedury nie sprzeciwiają się uwzględnieniu wniosków ubezpieczonych, jednak oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia zwykle odmawiają zainteresowanym. Co więcej, realizacja tych oczekiwań nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ani obciążeniami organizacyjnymi dla NFZ i zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Póki co, wyjaśnienia przekazane Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nie zawierają stanowiska dotyczącego przedstawionego zagadnienia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE