Jesteś tutaj:
Prawo medyczne
20.05.2013 - AdHorizon.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Ubezpieczenia na wypadek choroby - czy stać się na 'bezpłatne' leczenie z NFZ?

Bezpieczniej będzie, jeśli choroby serca nie dopadną nas w Słupsku: czas oczekiwania na wizytę u kardiologa wynosi tu prawie rok (330 dni). Nieco krócej oczekują sercowcy mieszkający w Warszawie, tylko 9 miesięcy, a w Krakowie można mówić o tempie „błyskawicznym” – wizyta w poradni kardiologicznej jest możliwa już po 25 dniach oczekiwania. Z kolei w województwie śląskim i dolnośląskim lepiej nie liczyć na szybkie wykonanie zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego (6 lat oczekiwania) czy biodrowego (5 lat). Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją i czy mogą w tym pomóc pojawiające się ostatnio na rynku ubezpieczenia na wypadek choroby?

CHOROWANIE – CZY MASZ NA NIE SIŁĘ?

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia mamy możliwość sprawdzenia, jak długo trwa oczekiwanie na wizytę u wybranego specjalisty. Niekiedy na spotkanie z lekarzem można liczyć dopiero w perspektywie kilku czy nawet kilkunastu miesięcy.


Narodowy Fundusz Zdrowia
stara się zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, jednak działania te napotykają na liczne przeszkody. Niestety, wciąż trudno o pewność, że w ramach ubezpieczenia obowiązkowego uda się w ciągu kilku dni uzyskać dostęp do specjalisty, a później do zabiegów i rehabilitacji. – mówi Karolina Skóra, Dyrektor Zarządzający Fundacji Watch Health Care. Co więcej, słabości funkcjonowania publicznego systemu opieki medycznej i ratownictwa oraz błędy ludzi mają niekiedy tragiczne skutki, które trafiają na czołówki gazet i serwisów internetowych.


Z badań przeprowadzonych przez Fundację Watch Health Care (badaniami tymi objęte były kraje europejskie, wśród nich Polska i do tych wyników odwołujemy się poniżej) wynika, że utrudniony dostęp do gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej występuje w każdej dziedzinie medycyny. Zgodnie z danymi pierwszego w bieżącym roku raportu Barometr WHC 2013, w lutym i marcu czas realizacji świadczeń zdrowotnych wydłużył się średnio o 2 miesiące (w porównaniu z końcówką 2012 roku) w następujących dziedzinach: endokrynologia (4, 9 mies.), angiologia (3, 9 mies.), kardiologia (3, 8 mies.). Na wykonanie badań w poszczególnych specjalnościach również oczekuje się długo: biopsja guzków tarczycy zlecona przez endokrynologa zostanie wykonana średnio po 6, 3 miesiąca. W stosunku do października i listopada 2012 roku, obecnie na wizytę angiologiczną oczekuje się o 3 miesiące dłużej, a na zabieg usunięcia żyły o niemal 6 miesięcy dłużej (zmiana z 2, 8 miesiąca, na 8, 5 miesiąca). Aby wykonać kardiologiczne badanie elektrofizjologiczne serca (EPS), należy czekać prawie 12 miesięcy (wcześniej 3, 1 miesiąca). Pogorszenie w dostępie do świadczeń medycznych obserwuje się też m.in. w onkologii, kardiochirurgii, neurologii, ginekologii.


Wydłużenie kolejek do specjalistów i koniecznych badań wpływa na przebieg choroby, co może znacznie pogorszyć rokowania, zwłaszcza w chorobach onkologicznych. Liczony w miesiącach czas oczekiwania na dostęp do lekarza specjalisty połączony z wydłużonym procesem diagnostycznym opóźnia rozpoczęcie prawidłowego leczenia, co może nawet przekreślić szanse na całkowity powrót do zdrowia.


ZDROWOTNA ALTERNATYWA

Te trudności odbijają się na komforcie pacjenta, co rodzi z kolei potrzebę poszukiwania korzystniejszych rozwiązań poprzez dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Wzrasta potrzeba wykupienia abonamentu w prywatnej placówce medycznej albo skorzystania z oferty wiarygodnego towarzystwa ubezpieczeniowego w tym zakresie.


Na takie rozwiązanie często decydują się pracodawcy, oferując pakiet medyczny w ramach systemu motywacyjnego dla pracownika. Abonament w prywatnej placówce medycznej lub ubezpieczenie na wypadek choroby znacznie ułatwiają dostęp do bieżącej opieki medycznej i lekarzy specjalistów. Pozwalają również na szybkie wykonywanie zleconych badań i zabiegów oraz korzystanie z programów profilaktycznych.

Autor/Źródło: AdHorizon.pl1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.