- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZatrudnianie naczelnych lekarzy uzdrowisk

    Zatrudnianie naczelnych lekarzy uzdrowisk

    W przepisach projektu nowelizacji doprecyzowana została klasyfikacja zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Dotychczasowe pojęcie prewentorium zastąpiono terminem sanatorium i szpital uzdrowiskowy dla dzieci. Zakłady przyrodolecznicze zakwalifikowano do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Z katalogu zadań sanatorium uzdrowiskowego wyłączony został obowiązek zapewnienia pacjentowi świadczeń związanych z procesem leczenia, w tym leków i wyrobów medycznych. Bowiem istotą leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej jest korzystanie przez pacjenta z naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu, a nie z leczenia farmakologicznego. Zrezygnowano z zapisu o obowiązku zapewnienia w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego warunków do prowadzenia nauczania i wychowania dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. Zbliżone przepisy znajdują się w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Powtórzenie przepisu tej samej rangi i treści byłoby sprzeczne z założeniem spójności systemu prawa i zasadami techniki legislacyjnej.
     
    Istotne zmiany zostały dokonane w regulacjach dotyczących powoływania i zatrudniania naczelnych lekarzy uzdrowisk. Restrykcyjne przepisy obowiązującej ustawy spowodowały, że dotychczas powołano jedynie dwóch naczelnych lekarzy uzdrowisk. Zaproponowane zapisy ułatwiają zostanie naczelnym lekarzem uzdrowiska, bo skracają wymóg stażu pracy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego do 5 lat dla osób, które posiadają tytuł specjalisty z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej. Pozwalają też na ubieganie się o funkcję naczelnego lekarza uzdrowiska osobom, które nie posiadają tytułu specjalisty w przedmiotowych kierunkach, ale legitymują się tytułem specjalisty zgodnym z kierunkiem leczniczym prowadzonym w uzdrowisku oraz udokumentowanym rozpoczęciem specjalizacji z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej oraz co najmniej 10–letnim stażem pracy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego. Ponadto, w nowych przepisach dodano obowiązek prowadzenia przez naczelnego lekarza uzdrowiska ewidencji zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego. Chodzi m.in. o ujednolicenie prowadzonej przez naczelnych lekarzy uzdrowisk dokumentacji, a także usystematyzowanie informacji dotyczących liczby i rodzajów zakładów. Uregulowano także zasady wynagradzania naczelnych lekarzy uzdrowisk.
    Do znowelizowanych przepisów wprowadzono pojęcie „powierzchnia użytkowa”. Związane jest to z koniecznością doprecyzowania przepisu dotyczącego zakazu budowy obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m² w strefie ochrony uzdrowiskowej „B”. Uszczegółowiono przepis dotyczący określania granic obszaru, któremu nadano status uzdrowiska albo obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dopuszczono możliwość częściowego pokrywania się stref ochrony uzdrowiskowej w przypadkach koniecznych.
    Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzona zostanie możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego także poza uzdrowiskiem, w podziemnych wyrobiskach górniczych. Oznacza to wykorzystanie naturalnego mikroklimatu podziemnych komór solnych do prowadzenia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Chodzi zwłaszcza o rozwój metod leczenia układu oddechowego i alergii. Nowe przepisy mają obowiązywać po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku
    Ustaw.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE