- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdpowiedzialność lekarzy za wystawianie recept refundowanych

    Odpowiedzialność lekarzy za wystawianie recept refundowanych

    Ogólnie rzecz biorąc odpowiedzialność lekarzy za wystawioną receptę dotyczy od 1 stycznia 2012 r. dotyczy błędnego wystawienia wyłącznie recept refundowanych. Jeżeli lekarz pomyli się przy wypisywaniu nam leku będzie musiał niestety z własnej kieszeni zwrócić kwotę niezależnej refundacji leku wraz z odsetkami. Nie jest to jedyna sankcja nakładana na lekarzy – można bowiem zastosować wobec nich dodatkowe kary umowne, a także wypowiedzieć prawo wystawiania recept (wraz z ograniczeniem możliwości jego odzyskania).

    Obowiązujące przepisy przewidują także odpowiedzialność karną lekarzy – do 8 lat pozbawienia wolności, w sytuacji, gdy lekarz czerpie korzyści majątkowe i osobiste w związku z przepisywaniem leków refundowanych (np. na polecenie firm farmaceutycznych). Jedynym wyjątkiem wyłączającym odpowiedzialność lekarza będzie sytuacja, gdy recepta lub dokument poświadczający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zostały sfałszowane przez świadczeniobiorcę lub osobę trzecią. Kolejnym plusem w takiej sytuacji jest także objęcie abolicją tych lekarzy, którzy nie zbadali uprawnień pacjentów od daty wejścia w życie ustawy (tj. od 1 stycznia 2012 r.) do dnia wejścia w życie noweli z dnia 13 stycznia 2012 r.

    Sytuacja błędnego wystawienia recepty będzie zachodziła, gdy:

    • Recepta zostanie wypisana w sposób nieuzasadniony udokumentowanymi względami medycznymi;
    • Recepta zostanie wypisana niezgodnie z uprawnieniami świadczeniobiorcy (np. gdy pacjent nie ma prawa do skorzystania z refundowanego leku, ze względu na brak ubezpieczenia);
    • Recepta zostanie wypisana niezgodnie z zawartymi w obwieszczeniach wskazaniami, które dotyczą leków refundowanych przez Ministra Zdrowia.

    Powyższe regulacje (zwłaszcza te dotyczące kar umownych i zapłaty odsetek za błędnie wystawioną receptę) spotkały się z ogromną krytyką środowiska lekarskiego. Skutkiem tego jest niechętne wystawianie przez lekarzy recept obejmujących refundowane leki – jeśli już to leki nie są objęte refundacją, lub recepta posiada pieczątkę „refundacja do decyzji NFZ”. Lekarze nie chcą ponosić odpowiedzialności za to, że w momencie wystawiania recepty dany lek nie jest już refundowany, co skutkowałoby pełną odpowiedzialnością medyka. Jedyny efekt wprowadzonych zmian jest taki, że jak zwykle najgorzej na tym wyszli pacjenci.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE