- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUstawa refundacyjna - potrzebne są zmiany

    Ustawa refundacyjna – potrzebne są zmiany

    Apteki sieciowe, zrzeszone w Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET od 1 stycznia br. realizują wszystkie recepty opatrzone pieczątką Refundacja do decyzji NFZ”. Pacjenci otrzymują leki refundowane zgodnie z przysługującymi zniżkami na podstawie przedstawionej recepty, w oparciu o komunikaty prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i oświadczenia przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. „Od początku uważaliśmy, że pacjenci nie mogą być zakładnikami w grze interesów, prowadzonej przez część środowiska aptekarskiego i lekarskiego. Mamy zastrzeżenia do ustawy refundacyjnej, ale wszystkie sporne kwestie powinny być rozstrzygane przy stole negocjacyjnym, tak aby za nie swoje błędy nie płacili pacjenci” – mówi Artur Dżagarow, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

    PharmaNET i Lewiatan uważają jednak, że z ustawy refundacyjnej trzeba usunąć zakaz reklamy aptek i ich działalności.  Jest on bowiem sprzeczny z podstawowymi zasadami obowiązującymi w gospodarce rynkowej i będzie miał wiele negatywnych następstw zarówno w skali makro, jak i mikroekonomicznej.

    Zakaz godzi także w zasadę równości podmiotów gospodarczych. W myśl nowych przepisów sklepy czy stacje benzynowe będą mogły reklamować swoją działalność, mając w ofercie te same produkty, co apteki ( np. preparaty witaminowe, kosmetyki, pieluchy czy odżywki dla niemowląt). Te same produkty dostępne w aptekach, nie będą mogły być reklamowane. Również producenci leków i innych produktów sprzedawanych wyłącznie w aptekach będą mogli je reklamować na dotychczasowych zasadach, zakazana będzie jedynie reklama tych samych produktów sprzedawanych przez apteki.

    Zakaz reklamy aptek i ich działalności z pewnością spowoduje też zmniejszenie dostępności leków dla pacjentów oraz utrudni im dotarcie do profesjonalnej informacji i porad farmaceutycznych. Stanie się tak dlatego, że część popytu, zostanie przeniesiona z aptek do innych punktów sprzedaży leków (hipermarketów, stacji benzynowych, drogerii), w których pacjenci nie będą mogli skorzystać z fachowej porady farmaceuty.

    W Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET zrzeszone są przedsiębiorstwa,  prowadzące apteki pod szyldami: Apteki Dbam o Zdrowie, Mediq, Super-pharm, Dr. Max, Euro Apteka, Apteki Medyczne, Farmacja Plus i in., które obsługują miesięcznie ponad 6 mln pacjentów w całej Polsce.


    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE