zleć sprawę adwokatowi za 0 zł
 
obsługa prawna firmy
 
Porady prawne przez Internet
 
publikacje
 
Porady prawne przez Internet
 

SONDA

Jak szukać dobrego prawnika?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Emerytury kapitałowe od 2009 roku?

Kategoria: Opieka społeczna
Polecane kancelarie:
Bankowość, Finanse, Inwestycje
Obsługa prawna banków i spółek
Szkolenia - przeciw. praniu pieniędzy
Porady prawne dla firm i instytucji
Prawo handlowe
Egzekucja należności

W dniu 10 czerwca 2008 roku rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Projekt ustawy ma na celu umożliwienie wypłaty świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, czyli tzw. emerytur kapitałowych. Ich wysokość nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego. Po raz pierwszy emerytura ta będzie wypłacana osobom urodzonym w 1949 r., czyli najstarszemu rocznikowi uprawnionemu do korzystania z II filara. Wypłaty emerytur kapitałowych rozpoczną się w 2009 r. i trafią wyłącznie do kobiet, mężczyźni – ze względu na wyższy o 5 lat wiek emerytalny – po raz pierwszy otrzymają to świadczenie w 2014 r.

Zgodnie z projektem, emerytowi - członkowi OFE przysługiwać mają dwa rodzaje emerytur kapitałowych: okresowa lub dożywotnia. Okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana jedynie kobietom. Warunkiem do jej otrzymania będzie ukończenie 60 roku życia i zgromadzenie na rachunku otwartego funduszu emerytalnego środków w wysokości równej lub wyższej niż 20-krotność kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Projekt zakłada, że emerytura ta będzie wypłacana kobietom do ukończenia 65 roku życia i ma być corocznie waloryzowana na zasadach określonych dla emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po ukończeniu 65 roku życia kobiety otrzymają dożywotnią emeryturę kapitałową, podobnie jak mężczyźni. Nabycie prawa do dożywotniej emerytury kapitałowej następi, jeśli, oprócz ukończenia 65 lat, kwota hipotetycznej emerytury kapitałowej jest równa lub wyższa niż 50% kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

R E K L A M A


Środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym – zgodnie z projektem – będą przekazywane do funduszy dożywotnich emerytur kapitałowych, zarządzanych przez zakłady emerytalne. Z tych to funduszy zostaną wypłacane dożywotnie emerytury kapitałowe. Po ukończeniu 65 roku życia każdy ubezpieczony w Otwartym Funduszu Emerytalnym będzie mógł wybrać fundusz dożywotnich emerytur kapitałowych.

Ponadto w projekcie ustawy założono, że jeśli emeryt - bez względu na płeć - umrze w ciągu trzech pierwszych lat pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej, to wskazani przez niego spadkobiercy otrzymają jednorazową „wypłatę gwarantowaną”, której wysokość zależeć będzie od daty śmierci. Jeśli zgon nastąpi w pierwszym miesiącu pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej, to – jak zgodnie z założeniami projektu – nastąpi zwrot całości składki pomniejszonej o 1/37, każdy następny przeżyty miesiąc oznacza spadek kwoty gwarantowanej o kolejną 1/37.

Zgodnie z projektem, emerytury kapitałowe będą gwarantowane przez państwo i wypłacane w ramach ubezpieczenia emerytalnego. Przysługiwać będą osobom o ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prawie do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury kapitałowe będą doręczane przez ZUS wraz z emeryturami lub rentami z FUS - także w sytuacji, kiedy ubezpieczony pobiera rentę z innego organu emerytalnego lub rentowego. Nowe prawo zakłada również, że do 30 listopada 2008 r., OFE będą musiały dostosować swoje statuty do przepisów tej ustawy.

Należy zaznaczy, że zaprojektowana regulacja zawiera rozwiązania, które sprzyjają aktywizacji zawodowej. Są to m.in. przepisy określające wysokość minimalnego wypłacanego z FUS świadczenia ora fakt przedłużania okresy bycia członkiem otwartego funduszu emerytalnego o okres pobierania okresowej emerytury kapitałowej,

www.SerwisPrawa.pl

Data: 2008-06-11
Autor/źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kategoria: Opieka społeczna

ZAPYTAJ PRAWNIKA

Nie znalazłeś wzoru umowy?

Masz problem prawny?

już od 49,99
Wyślij nam pytanie wyceny
- to nic nie kosztuje
Płacisz tylko za gotową odpowiedź
® 2008 - 2012 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.