Jesteś tutaj:
Artykuły
Jakie uprawnienia należą do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia?
Prawo spółdzielcze
14.10.2014 Edyta Zielińska
Spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Jako osoba prawna działa przez swoje organy. Najwyższym organem spółdzielni jest walne zgromadzenie.
Czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą ograniczać liczbę dostawców internetu w administrowanym przez siebie budynku?
Prawo spółdzielcze
29.09.2014 Edyta Zielińska
Jak wynika z doświadczeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółdzielnie mieszkaniowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają operatorom usług telekomunikacyjnych działalność na swoim terenie. Dotyczy to zarówno usług dostępu do telewizji kablowej, jak i np. dostępu do Internetu. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Zasady łączenia się spółdzielni
Prawo spółdzielcze
19.09.2014 Radosław Terlecki
Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Kwestie związane z powstawaniem spółdzielni, dalszym funkcjonowaniem oraz ustaniem ich bytu prawnego reguluje ustawa – Prawo spółdzielcze. W dobie doniosłego dyskursu nad celowością istnienia omawianych, wywodzących się z poprzedniej epoki, tworów prawnych oraz sporadycznie występujących akcentów odnośnie łączenia się poszczególnych spółdzielni krótko omówione zostaną przepisy traktujące właśnie o łączeniu się omawianym podmiotów.
Sprawdź, na czym polega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego!
Prawo spółdzielcze
16.09.2014 Andżelika Banowicz
Mimo, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w swojej konstrukcji bardzo przypomina prawo własności, w rzeczywistości jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Generalnie właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania jest bowiem spółdzielnia mieszkaniowa.
Walne zgromadzenie spółdzielni
Prawo spółdzielcze
15.09.2014 Edyta Zielińska
Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni. Do kompetencji walnego zgromadzenia spółdzielni należą wszystkie istotne sprawy powiązane z jej działalnością. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną.
Spółdzielnia socjalna jako szansa dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej
Prawo spółdzielcze
22.07.2014 Andżelika Banowicz
Spółdzielnia socjalna to dobrowolne zrzeszenie osób, prowadzące działalność gospodarczą w interesie swoich członków i w oparciu o ich osobistą pracę. Taka forma działalności ma pomagać głównie osobom bezrobotnym, bezdomnym, uzależnionym i niepełnosprawnym i w konsekwencji zwiększać ich szanse na zatrudnienie, uzyskiwanie dochodu oraz poprawę ich sytuacji materialnej i życiowej.
Monitoruj przepisy dotyczące Twojej firmy i obniżaj koszty obsługi prawnej
Prawo spółdzielcze
14.01.2014 Zespół portalu SerwisPrawa.pl
neoLEX oferuje bezpłatny Biuletyn z powiadomieniami o zmianach w prawie – e-mailową subskrypcję wybranych przez przedsiębiorcę przepisów, które dotyczą wykonywanej przez niego działalności.
W przyszłym roku za mieszkanie zapłacimy 0,9% więcej
Prawo spółdzielcze
07.12.2013 Bartosz Turek
Od stycznia rosną stawki podatków związanych z posiadaniem nieruchomości. Za mieszkanie, lokal użytkowy czy miejsce postojowe zapłacimy o 0,9% więcej niż dotychczas.Mniej trzeba będzie za to płacić za posiadanie gruntu rolnego i lasu – podatki obniżą się odpowiednio aż o 8,7% i 8,2%.
W przypadku podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste zapłacisz więcej
Prawo spółdzielcze
04.12.2013 HILLS LTS S.A.
Zgodnie z art. 77 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) „Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, (…), podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. (…)”.
Eksmisja z mieszkania spółdzielczego
Prawo spółdzielcze
29.10.2013 Rafał Rodzeń
Z eksmisją mamy do czynienia wtedy, gdy dana sobą zajmuje lokal bez jakiegokolwiek tytułu prawnego. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości może żądać opuszczenia jego posesji – jeżeli jego prośba nie zostanie wykonana dobrowolnie, konieczne będzie skorzystanie z pomocy komornika. Eksmisja rządzi się jednak pewnymi prawami, o których nie wolno nam zapominać.
1 2 3 z 3  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.