- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUnieważnienie prawa z rejestracji na oznaczenie geograficzne

    Unieważnienie prawa z rejestracji na oznaczenie geograficzne

    Żaden prawo autorskie nie korzysta z bezwzględnej ochrony. W praktyce może zdarzyć się tak, że po pewnym czasie okazuje się, że twórcą danego utworu, patentu czy wzoru użytkowego jest inna osoba, niż zgłaszająca prawo do rejestracji. Tak też jest w przypadku oznaczeń geograficznych. Warto w tym miejscu zdefiniować owe oznaczenie. Wg zapisów omawianej ustawy są to oznaczenia słowne odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do nazwy miejsca, miejscowości, regionu lub kraju (teren), które identyfikują towar jako pochodzący z tego terenu, jeżeli określona jakość, dobra opinia lub inne cechy towaru są przypisywane przede wszystkim pochodzeniu geograficznemu tego towaru. Oznaczeniami geograficznymi są:

    • nazwy regionalne jako oznaczenia służące do wyróżniania towarów, które: – pochodzą z określonego terenu oraz – posiadają szczególne właściwości, które wyłącznie lub w przeważającej mierze zawdzięczają oddziaływaniu środowiska geograficznego obejmującego łącznie czynniki naturalne oraz ludzkie – których wytworzenie lub przetworzenie następuje na tym terenie;
    • oznaczenia pochodzenia jako oznaczenia służące do wyróżniania towarów: – pochodzących z określonego terenu oraz – posiadających pewne szczególne właściwości albo inne cechy szczególne przypisywane pochodzeniu geograficznemu, czyli terenowi, gdzie zostały one wytworzone lub przetworzone.

    Przez oznaczenia geograficzne rozumie się także oznaczenia stosowane dla towarów, które są wytworzone z surowców lub półproduktów pochodzących z określonego terenu, większego niż teren wytworzenia lub przetworzenia towaru, jeżeli są one przygotowywane w szczególnych warunkach i istnieje system kontroli przestrzegania tych warunków. Za oznaczenia geograficzne uznaje się również określenia o charakterze geograficznym nieodpowiadające dosłownie terenowi, z którego towar pochodzi, lub inne określenia używane tradycyjnie, jeżeli są one stosowane dla towarów pochodzących z danego terenu.

    Zarejestrowanie prawa z oznaczenia geograficznego nie daje nam jednak gwarancji jego pełnej skuteczności w zakresie ochrony gwarantowanej przez ustawę – Prawo własności przemysłowej. Szczególnie wtedy, gdy dokonując rejestracji naruszyliśmy istniejące wcześniej cudze prawo. Prawo z rejestracji na oznaczenie geograficzne może być zatem unieważnione – pamiętajmy jednak, że tylko na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny, jeżeli wykaże ona, że nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania tego prawa. Z drugiej strony możliwość wnioskowania w przedmiocie unieważnienia dokonanej rejestracji została przyznana również Prokuratorowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesowi Urzędu Patentowego. Jak zaznaczył WSA w Warszawie w wyroku z dnia 14 grudnia 2009 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1764/09), nie ma żadnych prawnych przesłanek, aby na podstawie powyższego przepisu pojęciu interesu prawnego przypisywać, dla potrzeb postępowania administracyjnego w sprawach z zakresu własności przemysłowej, odmienną treść niż ma ono na gruncie Kodeksu postępowania administracyjnego. Tym samym interes prawny to związek o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu, polegający na tym, że akt stosowania normy może mieć wpływ na sytuację tego podmiotu w zakresie prawa materialnego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE