Jesteś tutaj:
Procedura sądowa
18.07.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Walka Dawida z Goliatem – walcz o swoje prawa

Silny zawsze wykorzystuje słabszego – to prawda stara jak świat. Niestety silną pozycję wykorzystują także firmy w kontaktach ze swoimi klientami. Od roku jest jednak skuteczne narzędzie do walki z nieuczciwością przedsiębiorców, jest nim możliwość zorganizowania się klientów w grupę i walka przed sądem w tzw. postępowaniu grupowym.

Minął rok od czasu wejścia w życie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. W miedzy czasie opinia publiczna usłyszała o złożeniu pozwu przez mieszkańców zalanego w czasie powodzi Sandomierza, którzy domagają się od władz odszkodowania. Pozwy takie mieli składać także przedsiębiorcy, którzy stracili majątek na opcjach walutowych, a także Ci którzy chcą walczyć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - chodzi o okres przed wrześniem 2008 roku, gdy zawieszając działalność gospodarczą nie płacili obowiązkowych składek.

 

- Największy problem z jakim się borykają osoby, które chciałby występować w postępowaniu grupowym to trudności ze zorganizowaniem się w grupę oraz brak wiedzy jak przygotować się do takiego postępowania. Stąd uruchomiliśmy nowy bezpłatny serwis internetowy przeznaczony dla tych osób – mówi Jarosław Olejarz Prezes Zarządu SerwisPrawa.pl sp. z o. o., która uruchomiła Serwis dotyczący pozwów grupowych www.ePozwyGrupowe.pl. Idea jest prosta, wszyscy uczestnicy rynku powinni mieć możliwość występowania ze wspólnym powództwem przeciw nieuczciwym przedsiębiorcom. Chodzi zwłaszcza o te sytuacje, gdy nieuczciwi przedsiębiorcy nadużywają swojej pozycji w stosunkach z klientami lub wręcz celowo wprowadzają klientów w błąd. Niestety sytuacje takie nie należą do rzadkości. Stąd pomysł aby zebrać wszystkie osoby chcące wnosić powództwo w jednym miejscu, zapewniając jednocześnie im wsparcie od strony prawnej oraz technicznej.

 

Pozew może wnieść grupa 10 osób

Przepisy prawa umożliwiają wszystkim występowanie ze zbiorową skargą. W ustawie przyjęto założenie, że postępowanie grupowe jest prowadzone w interesie co najmniej 10 podmiotów, które dochodzą na tej drodze swoich roszczeń indywidualnych od jednego podmiotu i pomiędzy którymi występuje na tyle istotna więź podmiotowa i przedmiotowa, że – ze względu na interes członków takiej grupy, pozwanego, jak i samego wymiaru sprawiedliwości – celowe jest ich wspólne dochodzenie.

 

W powództwie grupowym mogą dochodzić swoich praw nie tylko konsumenci (osoby fizyczne), ale także przedsiębiorcy. Zachętą do składania pozwów grupowych jest z pewnością oszczędność finansowa a także istotne wsparcie pozostałych członków grupy. Nie od dziś wiadomo, że „w grupie siła”. Banki czy inne podmioty inaczej będą podchodzić do sprawy sądowej jaką wytoczy im jeden klient, a inaczej do sprawy gdzie po stronie powodów będzie kilkuset lub kilka tysięcy klientów. Tańsze koszty prowadzenia spraw wiążą się z niższą opłatą sądową - w postępowaniu grupowym opłata uiszczana jest łącznie przez wszystkich członków grupy i jest niższa niż w sprawach indywidulanych, gdyż wynosi tylko 2% wartości przedmiotu sporu, a także z mniejszymi indywidulanymi wydatkami jakie należy uiścić na rzecz adwokata lub radcy prawnego prowadzącego sprawę, gdyż wynagrodzenie to rozkłada się na wiele osób.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od samego początku popierał wprowadzenie instytucji pozwu zbiorowego, jako narzędzia umożliwiającego skuteczniejsze dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia prawa o niskiej jednostkowej wartości i sprawach wymagających skomplikowanego postępowania dowodowego. Po roku czasu od dnia wejścia w życie przepisów w tym zakresie, pozwy grupowe nie znalazły się jeszcze w szerokim zastosowaniu i na dzień dzisiejszy stanową nadal margines spraw. Mamy nadzieję, że Serwis ePozwyGrupowe.pl to zmieni – mówi Jarosław Olejarz.

 

www.SerwisPrawa.pl

Autor/Źródło: Jarosław OlejarzSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.