Jesteś tutaj:
Procedura sądowa
09.10.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Teraz pisma możesz otrzymywać na skrytkę pocztową

Sądownictwo idzie za zmianami demograficznymi, chodzi dokładnie o coraz większą ilość naszych obywateli zamieszkujących poza granicami. Osoby takie często nie mają stałego zamieszkania na terenie Polski, co może być problemem przy prowadzeniu spraw sądowych. W każdej sprawie strona musi podać adres zamieszkania lub adres dla doręczeń, co w przypadku osób na stałe zamieszkujących poza granicami kraju jest czasem problematyczne. W tym celu, dokonana została zmiana kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza od 6 października 2007 roku, możliwość wysyłania przez sądy pism sądowych na adres skrytki pocztowej. Na wniosek zainteresowanej osoby pismo będzie wysyłane do skrytki pocztowej.

Przepisy obowiązujące od 6 października nie będą jednak miały zastosowania w przypadku skargi o wznowienie postępowania, a także w przypadku skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocności orzeczenia. Zdaniem ekspertów ustawodawca zapomniał o ujednoliceniu reguł doręczania pism, które usprawniłyby procedury również w sprawach karnych, administracyjnych i podatkowych. Rezultatem niedopatrzenia ustawodawcy mogą być problemy obywateli, którzy będą się czuć zagubieni – w zależności od tego, przed jakim sądem stają.Należy podkreślić, iż nowe przepisy nie będą dobrze spełniać swojej roli, jeśli nie zostanie zmodyfikowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczenia pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym. W opinii prawników, należy sprecyzować okres, na jaki pismo będzie przebywać w skrytce pocztowej. Warto również uwypuklić fakt, iż przesyła zostanie złożona w placówce pocztowej operatora publicznego, a nie w skrytce pocztowej adresata. Jest to jednoznaczne z tym, że za datę doręczenia pisma uważa się datę pozostawienia pisma w miejscu doręczenia, czyli na poczcie, datę odbioru pisma przez adresata lub po 14 dniach po podwójnym awizowaniu.

Doręczenie pisma sądowego powoduje poważne konsekwencje oraz gwarantuje zapoznanie się z jego treścią. Od momentu prawidłowego doręczenia zaczynają upływać ważne terminy takie jak np. opłacenie kosztów sądowych, złożenie apelacji bądź skargi. W ramach różnego postępowania skutki doręczenia pisma są takie same, jedynie rygory niezachowania terminów są inne. Przykładowo, jeśli świadek w postępowaniu cywilnym nie stawi się – grozi mu grzywna, a w przypadku postępowania karnego – skutki są o wiele bardziej dotkliwe, czyli przymusowe doprowadzenie i zatrzymanie.

Procedura cywilna nie przewiduje jednak doręczenia za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, czyli np. poczty e-mailowej. Natomiast procedura administracyjna oraz karna przewiduje takie rozwiązanie. W przypadku postępowania administracyjnego doręczenie jest skuteczne pod warunkiem, że w terminie siedmiu dni od dnia wysłania pisma organ administracji otrzyma potwierdzenie doręczenia pisma.

Natomiast jeśli chodzi o procedurę podatkową, to w niej obowiązują podobne regulacje jak w postępowaniu cywilnym oraz karnym. Organ podatkowy doręcza pisma osobom fizycznym w ich mieszkaniu bądź też miejscu pracy. W przypadku, gdy jest to niemożliwe doręczenie pisma następuje w każdym miejscy, gdzie się adresata zastanie – za pokwitowaniem przez pocztę, swoich pracowników albo też przez osoby uprawnione. W sytuacji gdy organem podatkowym jest wójt czy też prezydent miasta (burmistrz) – pisma może doręczyć sołtys.

Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl 

Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej


Słowa kluczowe: doręczenie

Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.