Jesteś tutaj:
Prawo nowych technologii
08.11.2013 - Creandi Sp. z o.o.
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Cyfrowy deszcz pieniędzy z UE- aż do 2020 roku!

Już od początku przyszłego roku informatyzacja Polski może ruszyć z kopyta. Dlaczego? Bo czeka nas prawdziwy deszcz unijnych funduszy. Do rozdysponowania mamy ponad 3 miliardy złotych. Gdzie trafią te pieniądze? Doczekamy się e-urzędów czy lepszego dostępu do szybkiego internetu? Kto najbardziej skorzysta na zmianach?

Odpowiedź na pytanie postawione w lidzie jest prosta – jeśli uda się wcielić plany w życie, to skorzystamy na tym wszyscy. Program Cyfrowa Polska, który właśnie wyszedł z ostatnich konsultacji obejmuje nie tylko inwestycje o charakterze technologicznym, ale także te miękkie związane np. z kompetencjami cyfrowymi Polaków. Od roku 2014 do 2020 czeka nas cyfrowe przyspieszenie, które rozgrywać się będzie w trzech zasadniczych obszarach. Do kogo popłynie najwięcej pieniędzy?

 

 

Szeroko pasmowo, szybko
Pierwszy obszar działania programu skupia się na upowszechnieniu dostępu do szybkiego internetu. Rząd planuje, że do 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do szybkiego internetu, czyli takiego o przepustowości powyżej 30 Mb/s . Chodzi głównie o to, aby poprzez wsparcie projektów infrastrukturalnych wyrównać różnice terytorialne w dostępie do sieci. Obecnie najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w województwie świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim a także w kujawsko-pomorskim. Nadal mamy jeszcze „białe plamy”, czyli obszary wykluczenia cyfrowego, obejmujące ok. 8% miejscowości. Nacisk na wsparcie mniej rozwiniętych regionów widać w sposobie, w jaki rząd ma zamiar rozdysponować fundusze. Przez cały okres trwania programu obszary mniej rozwinięte otrzymają 6 razy więcej funduszy, niż regiony już rozwinięte. W sumie, na cele związane z upowszechnianiem dostępu do sieci, dostaniemy z UE przeszło 872 mln. euro.

 

E-życie bez kolejek
Drugi filar programu skupia się na e-administracji. Celem jest przede wszystkim podniesienie dostępności e-usług, cyfryzacja urzędów a także zwiększenie dostępności informacji sektora publicznego. Czy dni kolejek w urzędach są policzone? Zobaczymy. Już dziś wiadomo jednak, że rząd wyznaczył 10 priorytetowych obszarów w których wdrażane będą e-usługi. Są to m.in. sprawy administracyjne, ochrona zdrowia, ubezpieczenia i świadczenia społeczne - słowem miejsca w których obywatel najczęściej styka się z aparatem państwa. Póki co, w Polsce odsetek osób korzystających z internetu w relacjach z administracją publiczną wynosi niecałe 32%, a rząd planuje podwoić ten wskaźnik. Na razie kiepsko wygląda też korzystanie z e-dokumentów. Udział dokumentów elektronicznych w korespondencji wychodzącej z urzędów nie przekracza 6%. Odsetek urzędów, w których stosuje się elektroniczną formę obiegu dokumentów zostanie oszacowany przez rząd do końca 2013 roku i już można założyć, że będzie on niski. O zaletach e-dokumentów przekonał się już polski biznes. – Firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów ponieważ podnosi on efektywność ich działań i zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonych danych – mówi Dorota Szajek z PrimeSoft Polska, firmy specjalizującej się zakresie workflow. W sumie, na działania z filaru drugiego UE przeznaczy nam ponad 885 mln. euro.

Autor/Źródło: Creandi Sp. z o.o.1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.