- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesNieruchomościSpam w lutym 2012 r.: spamerzy też mają wakacje

    Spam w lutym 2012 r.: spamerzy też mają wakacje

    W analizowanym okresie szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 2,8% wszystkich wiadomości e-mail – co stanowi spadek o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu państw o największym współczynniku szkodliwego oprogramowania wykrytego w poczcie e-mail znalazły się Stany Zjednoczone. Z pierwszej 10 zniknęła Rosja, ustępując miejsca Brazylii. Indie przesunęły się z 4 miejsca na 6, po tym jak państwo to odnotowało współczynnik niższy o około 1,5% i zostało wyprzedzone przez Niemcy.      

           
    „Zmniejszający się udział spamu zawierającego szkodliwe załączniki stanowi prawdopodobnie fazę przejściową” – mówi Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab. „Jest bardzo mało prawdopodobne, że spamerzy zrezygnują z udziału w programach partnerskich służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, zwłaszcza w czasie, gdy z powodu kryzysu gospodarczego ma miejsce spadek poziomu spamu w domenach internetowych krajów rozwijających się”.

    Ranking państw pochodzenia spamu nie zawierał praktycznie żadnej zmiany. Indie mocno trzymają się swojej pozycji lidera, a tuż za nimi uplasowała się Indonezja i Brazylia. Podsumowując, 12 pozycji zajmują ci sami gracze co w poprzednim miesiącu, mimo że niektórzy z nich zamienili się miejscami. Z Polski (nadal na 9 miejscu rankingu) pochodziło w lutym 2012 r. 2,5 proc. globalnego spamu. 
     

    Kraje, z których pochodzi najwięcej spamu, luty 2012 r.

    Liczba wykrytych ataków phishingowych zwiększyła się o 3,5% w przypadku stron stworzonych w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników portali społecznościowych. W lutym najpopularniejszym celem ataków phisherów byli użytkownicy Facebooka. Jednocześnie sklepy internetowe i aukcje odnotowały 3% spadek pod względem liczby wykrytych ataków phishingowych.

    Pełny raport dotyczący spamu w lutym 2012 r. znajduje się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=699.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE