Jesteś tutaj:
Biznes
02.05.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Poradnik prawa pracy: Orzeczenie lekarskie nie tylko od lekarza medycyny pracy

Kolejne zmiany ustawowe zmieniają zasady wydawania orzeczeń lekarskich , a także przeprowadzania badań wstępnych i badań kontrolnych.

Lekarz medycyny pracy niedostępny? To nie problem

 

Nowe przepisy dotyczą sytuacji, kiedy lekarz uprawniony  do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego jest niedostępny. Ponadto godnie ze znowelizowaną w dniu 31 marca br. ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, lekarz inny niż lekarz medycyny pracy może nie tylko przeprowadzić badanie, ale również wydać stosowne orzeczenie lekarskie.

 

Ważność orzeczenia lekarskiego

 

Zgodnie z nowymi przepisami, orzeczenie lekarskie będzie ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Ponadto przeprowadzenie badania wstępnego lub kontrolnego i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.


 

 

 

Badania wstępne, kontrolne i okresowe

 

Zgodnie z przepisami, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, o czym mówi artykuł 229 Kodeksu pracy. Do obowiązkowych badań należą m.in.:

  • badania wstępne dla osób przyjmowanych do pracy,
  • badania kontrolne dla pracowników niezdolnych do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni oraz w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni,
  • badania okresowe dla wszystkich pracowników wykonywane w terminie wskazanym w orzeczeniu.

 

Powyżej przedstawione zmiany dotyczą badań wstępnych i kontrolnych, bowiem kierowanie pracowników na badania okresowe został całkowicie zawieszony.

 

Termin ważności badań pracowniczych

 

Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl



Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.