Jesteś tutaj:
Biznes
02.01.2019 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
3,57/7

Jakie czynniki wpływają na wysokość Twojego ubezpieczenia OC?

Czy wiesz, że Twój wiek, miejsce zamieszkania i fakt posiadania dzieci mogą mieć wpływ na wysokość Twojego obowiązkowego ubezpieczenia OC? Sprawdź, co jeszcze ma wpływ na jego wysokość, porównuj oferty i zdecyduj się na najkorzystniejszą opcję ubezpieczeniową!

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu?

 

Odnalezienie się w gąszczu ofert ubezpieczeniowych może być nie lada wyzwaniem. Do wyboru masz bowiem wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które przedstawiają naprawdę ciekawe oferty. Ponadto musisz zdecydować się, czy chcesz wykupić tylko obowiązkowe OC, czy może warto dokupić do niego AC, assistance lub inne polisy. Sprawdzonym ruchem w takim przypadku jest porównanie ubezpieczenia OC, AC w kalkulatorze ubezpieczeniowym! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierasz najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

 

 

Wiek kierowcy ma wpływ na wysokość polisy OC

 

Świadomy kierowca wie, od czego zależy wysokość składki OC. Na jej wysokość wpływa szereg czynników, które postaramy się tutaj przybliżyć. Z pełną listą możesz zapoznać się dzięki artykułowi opublikowanemu na panocek.pl.

 

Zacznijmy zatem od wieku kierowcy, który to wyznacznik ma wpływ na to, jak kształtuje się składka OC. Im młodszy kierowca, tym wyższą stawkę za ubezpieczenie otrzyma od ubezpieczyciela. Według statystyk, najbardziej liczną grupą, która powoduje wypadki i kolizje na drogach, są młodzi i jeszcze niedoświadczeni kierowcy. Ubezpieczyciele traktują tę kwestię bardzo indywidualnie i każdy z nich ustala inne zwyżki za OC dla młodych kierowców.

 

W dużym mieście zapłacisz więcej za OC

 

Kryterium miejsca zamieszkania, czyli głównego miejsca, w którym będziesz korzystać ze swojego samochodu, również ma wpływ na ostateczną cenę polisy OC. Ubezpieczyciel traktuje tę wytyczną umownie i również w tym wypadku bazuje na statystykach i uśrednionych danych, które pokazują mu, jak kształtuje się ryzyko wypadków w danym obszarze.

 

Bezszkodowa jazda przynosi same korzyści

 

Bezpieczne i rozważne poruszanie się po drogach przynosi same korzyści. Nie dość, że nie powodujesz kolizji, a co za tym idzie strat zdrowotnych i materialnych, to zapewniasz sobie korzystniejsze zniżki przy zakupie OC na kolejny rok. Ubezpieczyciel skrupulatnie porównuje historię szkód, które spowodowałeś i bierze ją pod uwagę przy wyliczaniu Twojej indywidualnej stawki na ubezpieczenie OC. Przyjęło się, że TU największą wagę przykładają do historii szkód z ostatniego roku jazdy. Pamiętaj również o tym, że Twoje OC jest szacowane rozłącznie od składki na AC.

 

 

Korzyści wynikające z lojalnych zakupów

 

Każdy z ubezpieczycieli ma indywidualny schemat, wedle którego przyznaje zniżki dla swoich klientów. Przy wykupywaniu ubezpieczenia OC warto zatem zapytać, na czym takie zniżki się opierają. Jedno TU bardziej premiuje zachowanie ciągłości w ubezpieczeniu OC, inne z kolei przyzna korzystny rabat za to, że posiadasz na swoim koncie kilka różnych ubezpieczeń (np. ubezpieczenie podróżne lub ubezpieczenie nieruchomości) z tej samej firmy ubezpieczeniowej. Poradnik Jak wybrać ubezpieczenie samochodu? poleca zarówno negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi, jak i kupowanie ubezpieczeń w pakietach.

 

Pojemność silnika wpływa na wysokość OC

 

Zależność w tym przypadku jest prosta i opiera się w większości przypadków na tym, że im większa pojemność silnika, tym wyższa roczna składka na OC. Również w tym przypadku ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki. Wynika z nich to, że samochody, które mają większą pojemność silnika są w stanie rozwinąć wyższe prędkości, a to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Ponadto, samochody z dużą pojemnością silnika mogą pokonywać więcej kilometrów, a więc zwiększają ryzyko wypadków również w tej kwestii.

 

Masz dzieci? Spodziewaj się korzystniejszego OC!

 

Tak, stan cywilny i fakt posiadania potomstwa może mieć wpływ na ustalenie wysokości składki ubezpieczenia OC. Dokładnie tak, jak w poprzednich przypadkach, ubezpieczyciele wspomagają się danymi opartymi na statystykach. Wynika z nich jasno, że osoby będące w związkach i posiadające dzieci jeżdżą bezpieczniej i rzadziej powodują kolizje i wypadki. Otrzymują zatem korzystniejsze oferty na roczne ubezpieczenie OC.

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.