Jesteś tutaj:
Biznes
31.10.2018 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Podchwytliwa umowa ubezpieczenia AC - kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Decydując się na zakup ubezpieczenia AC, warto dokładnie sprawdzić zawieraną umowę. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed ewentualnymi wyłudzeniami ze strony klientów, dlatego też bardzo jasno precyzują warunki świadczonej ochrony. Jednocześnie, precyzują też sytuacje, w których do wypłaty po prostu nie dojdzie.
" />

Pozostawienie dokumentów w samochodzie

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia w momencie, gdy skradzione auto będzie miało w schowku pozostawione dokumenty, takie jak chociażby dowód rejestracyjny.

 

Wydawać by się mogło, że nie ma to większego wpływu na sam fakt kradzieży. Doszło do niej i poszkodowany ma prawo oczekiwać wypłaty świadczenia. Firma jednakże może jej odmówić właśnie w takiej sytuacji.

 

Żeby jednak odmowa ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego była oparta na jakichś podstawach, taki zapis musi się znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To bardzo ważny dokument, który reguluje kształt całej polisy. Niestety, przed podpisaniem umowy, mało kto do niego zagląda i rzeczywiście go czyta.

 

Pozostawienie kluczyków w stacyjce

 

Drugą sytuacją, w której towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia, jest pozostawienie kluczyków w stacyjce. Złodzieje bardzo często prowokują kierowców do wyjścia z samochodu już po jego uruchomieniu. Jest to sposób na szybkie i w miarę łatwe zdobycie pojazdu. Sprowokowany kierowca nie wyłącza silnika, tylko wysiada z pojazdu, a złodziej wówczas do niego wsiada.

 

Dla firmy ubezpieczeniowej pozostawiony kluczyk może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Z jednej strony jest to po prostu niezachowanie należytej ostrożności – a taki zapis bardzo często znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Z drugiej strony, firma może jednoznacznie określić tę sytuację jako podstawę do odmówienia wypłaty.

 

podchwytliwa-umowa-ubezpieczenia-autocasco.jpg

 

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu

 

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych zawsze znajduje się jako wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

Osoba, która decyduje się na kierowanie pojazdem bez pełnej świadomości tego, co robi, mimo wszystko ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się stanie.

 

Firmy ubezpieczeniowe jednoznacznie opowiadają się za przestrzeganiem przepisów. Dlatego też nie biorą odpowiedzialności za działania, które nie są zgodne z prawem. Wiadomo zaś, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych jest niedozwolone.

 

Oczywiście odpowiedni zapis znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i jest standardowym zapisem w tego rodzaju umowach.

 

Ucieczka z miejsca zdarzenia

 

Kolejną sytuacją jest ucieczka z miejsca zdarzenia. Jeżeli sprawca kolizji oddali się z miejsca, w którym doszło do wypadku, nie udzieli pomocy czy też nie wezwie odpowiednich służb do zbadania sprawy, wówczas firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania.

 

Sytuacja oczywiście znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wystarczy zajrzeć do działu wyłączeń, by sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest.

 

Uzasadnieniem takiego działania jest fakt, że ucieczka z miejsca zdarzenia należy do sytuacji, które są niezgodne z prawem. Każdy sprawca wypadku ma obowiązek wezwać odpowiednie służby (co najmniej policję, a gdy są poszkodowani, to również karetkę pogotowia), a w razie takiej konieczności również udzielić pomocy wszystkim, którzy tego potrzebują.

 

Udostępnienie auta mało doświadczonemu kierowcy

 

Niektóre firmy ubezpieczeniowe bardzo surowo podchodzą do udostępniania aut osobom mało doświadczonym. O ile udostępnienie swojego samochodu osobie bez uprawnień to oczywista podstawa do wyłączenia i jest zawarta w OWU, o tyle niedoświadczony kierowca jest jak najbardziej uprawniony do kierowania autem.

 

Niektóre firmy ubezpieczeniowe, oferując AC samochodu (https://ubsy.pl/autocasco/), pytają o to, czy pojazdem będzie się poruszał również młody kierowca. Jeżeli przyszły ubezpieczony odpowie zgodnie z prawdą, że chce samochód udostępniać, to firma naliczy nieco wyższą składkę, ale wypłaci odszkodowanie w razie zdarzenia.

 

Jeżeli kierowca nie poda takiej informacji, a autem będzie się poruszać osoba, która krótko ma prawo jazdy i dojdzie do zdarzenia, w którym auto będzie uszkodzone, to towarzystwo może odmówić wypłaty świadczenia na podstawie zapisu w umowie.

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.