Jesteś tutaj:
Biznes
26.09.2018 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Co to są kompetencje kluczowe?

Pracodawcy poza wiedzą merytoryczną często starają się sprawdzać również kompetencje miękkie przyszłych pracowników. Służy temu m.in. assessment center, podczas którego weryfikowane są np. umiejętności pracy w grupie. Dzieje się tak dlatego, że często kandydaci posiadają jedynie wiedzę specjalistyczną, ale brak im społecznych kompetencji. Na szczęście na wielu uczelniach do programów studiów dołączane są bloki rozwijające kompetencje kluczowe. Czym są i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Kompetencje kluczowe – charakterystyka

 

Kompetencje kluczowe to wszystkie umiejętności, które ułatwiają rozwój i prowadzą do samorealizacji. Pozwalają na bycie aktywnym obywatelem, dają szansę rozwoju osobistego i możliwość odnalezienia się na rynku pracy. Wśród nich wymienić można m.in. porozumiewanie się w języku ojczystym, w językach obcych, kompetencje informatyczne, matematyczne oraz społeczne i obywatelskie. Te ostatnie są najistotniejsze w trakcie poszukiwań pracy. Jak doskonalić je, aby stać się atrakcyjnym dla pracodawców? Najpierw konieczne jest przeprowadzenie testów, które potwierdzą aktualnie posiadane umiejętności i ocenią ich stopień. Następnie określenie możliwości rozwoju i dobranie indywidualnych kompetencji do profilu kandydata. Uczelnią, która program studiów poszerza o społeczne umiejętności, jest m.in. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu (https://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe/studia-przez-internet-e-learning) – studia podyplomowe obejmują tutaj również 10 kompetencji kluczowych w ramach programu Knowledge@Work. W ciągu nauki student zdobywa się nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także szereg umiejętności społecznych.

 

 

Jak działa program obejmujący kompetencje kluczowe?

 

Platforma umożliwiająca rozwój tych przydatnych cech dostępna jest na różnych uczelniach w Polsce. Najpierw należy zalogować się na dedykowanej stronie, a następnie za pomocą Barometru Kompetencji Kluczowych poznać poziom aktualnych umiejętności. Barometr pozwoli dostosować program do indywidualnych wymagań, dzięki czemu kandydat uczy się wyłącznie tego, co będzie dla niego najważniejsze w przyszłej pracy. Dzięki temu staje się on atrakcyjnym pracownikiem, który poza wiedzą może wykazać się też doskonałą umiejętnością pracy w grupie oraz zdolnościami zarządzania wiedzą czy autoprezentacji. Materiały do nauki dostępne są w formie e-learningowej i m-learningowej, co sprawia, że można się z nich uczyć w każdej wolnej chwili. To student decyduje, kiedy ma możliwość doskonalenia kompetencji oraz w jakim tempie – to świetne rozwiązanie dla osób uczących się i pracujących, które nie zawsze mają czas na codzienną naukę.

 

Jakie korzyści daje rozwój kompetencji kluczowych?

 

Atrakcyjność na rynku pracy i lepsza prezentacja podczas rozmowy rekrutacyjnej to tylko część z zalet doskonalenia kompetencji miękkich. Wielu pracowników nie sprawdza się na danym stanowisku pomimo sporej wiedzy merytorycznej właśnie z braku umiejętności społecznych. Stąd tak ważne jest dbanie o swój indywidualny rozwój - nie tylko umiejętności związanych z zatrudnieniem, ale także życiem prywatnym czy społecznym (np. jako obywatela kraju).

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.