Jesteś tutaj:
Biznes
22.04.2018 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
3,61/9

Jak poprawić złą historię kredytową?

W najbliższej przyszłości zamierzasz ubiegać się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? Bank z pewnością skrupulatnie sprawdzi Twoją historię kredytową. Jeżeli nie jest ona najlepsza, dowiedz się, co możesz zrobić, aby ją poprawić.

Drobna pożyczka – gdzie ją zaciągnąć?

 

Zaciągałeś kiedyś pożyczki lub kredyty, ale miałeś problem z ich spłatą? Jeżeli opóźnienia w spłacie przekroczyły 30 dni, to w BIK przy Twoim nazwisku prawdopodobnie widnieją stosowne wzmianki. To może utrudnić zaciągnięcie np. kredyty gotówkowego czy hipotecznego. W przypadku dużych kwot bank skrupulatnie sprawdza zarówno zdolność, jak i historię kredytową wnioskodawcy.

 

Zanim zaczniesz starać się o kredyt w banku, powinieneś polepszyć swoją historię kredytową. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest zaciągnięcie popularnej chwilówki lub pożyczki ratalnej. Jeżeli dotychczas nie korzystałeś z oferty firm pozabankowych, będziesz mógł skorzystać z promocji – pierwszą pożyczkę otrzymasz bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Listę firm pozabankowych i najważniejsze informacje o poszczególnych produktach (np. maksymalną wysokość pożyczki, RRSO czy łączny koszt pożyczki) znajdziesz w serwisie Moneystore.pl.

 

Przed zaciągnięciem wybranej pożyczki sprawdź, czy firma będzie sprawdzać Twoją historię kredytową – szukaj ofert pożyczek bez BIK. Jednocześnie zadbaj, aby informacja o zaciągnięciu i spłacie zobowiązania zasiliła Twoją historię w BIK. W ten sposób poprawisz swoją historię. Choć negatywne wpisy nie zostaną usunięte, to obok nich pojawią się pozytywne, a to poprawi Twoją ocenę punktową.

 

 

Zrezygnuj z kart kredytowych i spłać wszystkie zaległe zobowiązania

 

Jeżeli masz w portfelu karty kredytowe, to jak najszybciej się ich pozbądź. Dlaczego? Banki limity dostępne na kartach kredytowych zaliczają do zobowiązań, i to nawet wówczas, gdy kartę kredytową traktujesz jako dodatkowe zabezpieczenie i korzystasz z niej bardzo rzadko. Chcesz pozostawić kartę? W takim razie obniż jej limit do minimum.

 

Nie masz karty kredytowej, ale korzystasz z limitu kredytowego w rachunku? Przez bank zostanie on uznany za Twoje zobowiązanie. Rozsądnie będzie zatem zrezygnować z niego.

 

Masz na koncie zaległe zobowiązania finansowe? Spłać je jak najszybciej – w zależności od tego, jakiego rodzaju są to zobowiązania zależy, czy informacja o nich jest przekazywana do BIK-u lub innych baz gromadzących informacje o zadłużeniu. Im szybciej spłacisz zadłużenie, tym szybciej w bazie zostanie odnotowana taka informacja.

 

Sprawdź swoją zdolność kredytową

 

Gdy już poprawisz historię kredytową, pozostaje sprawdzić wpisy widniejące w BIK-u. Raz na pół roku możesz wnioskować o wydanie bezpłatnego raportu. Znajdziesz w nim informacje o dotychczas zaciągniętych zobowiązaniach i tym, jak je spłacałeś. Dlaczego warto wystąpić o raport?

 

Choć zdarza się to rzadko, może się okazać, że np. bank czy firm pozabankowa przekazała mylne informacje dotyczące zobowiązania, które zaciągnąłeś. Jeżeli w historii pojawiły się negatywne wpisy, mimo że pożyczkę czy kredyt spłacałeś rzetelnie, czyli w terminach, to możesz mieć problem, aby w przyszłości uzyskać środki z banku.

 

Jeżeli stwierdzisz błędy w raporcie, pozostaje Ci skontaktować się podmiotem, u którego się zadłużyłeś i wyjaśnić sytuację. Po zapoznaniu się ze sprawą, firma powinna wysłać wniosek o skorygowanie informacji widniejących na Twoim koncie.

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.