Jesteś tutaj:
Biznes
30.09.2016 - Katarzyna Kowalska
Kliknij, aby ocenić:
 
3,89/9

Zmiany w Kodeksie pracy - nowe obowiązki pracodawcy

Od 1 września pracodawca musi podpisać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem pracy. Nowe obowiązki pracodawcy określa nowelizacja Kodeksu pracy – Dz. U. z 2014 r. poz.1502, z późn. zm. z dnia 13 maja 2016 r. Wprowadza ona również dwie inne, istotne zmiany.

Umowa o pracę - przed pracą

 

Wprowadzone zmiany likwidują tzw. syndrom pierwszej dniówki. To dobra informacja dla wszystkich pracowników – oznacza, że umowa o pracę musi zostać zawarta (podpisana) jeszcze przed jej rzeczywistym podjęciem. Jest też drugie wyjście – w przypadku braku umowy, pracownik musi otrzymać jej pisemnie potwierdzone warunki.

 

Przykład:

Jeżeli zatrudniasz pracownika z dniem 1 września 2016 r., umowę z nim musisz zawrzeć tego samego dnia i – co istotne – przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków.

Powyższe zobowiązania określa art. 29 § 2 Kodeksu pracy:

„Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.”

 

Regulamin pracy i młodociani pracownicy

 

Kolejna zmiana nakłada na pracodawcę przymus zapoznania pracownika z regulaminem pracy. Takie „szkolenie” musi odbyć się przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków.

 

Reguluje to art. 1043 § 2 Kodeksu pracy:

„Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy.”

Kolejna zmiana odnosi się do pracowników młodocianych. Zatrudniając takie osoby, pracodawca musi zapoznać je z tzw. wykazem prac lekkich, które może wykonywać w miejscu pracy. Analogicznie do wcześniejszej zmiany, o wykazie takim należy poinformować pracownika przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków.

Zmianę reguluje art. 2001 § 5 Kodeksu pracy:

„Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem go do pracy.”

 

Co oznacza zmiana Kodeksu pracy?

 

Największą różnicę związaną z nowelizacją odczują pracodawcy. Do 1 września, formalności związane z umową o pracę można było dopełnić do końca pierwszego dnia pracy. Stanowiło to częsty powód do odkładania ich „w nieskończoność”, a – w przypadku kontroli – tłumaczenie, że to pierwszy dzień pracy zatrudnionego.

 

Wprowadzone zmiany służą więc ochronie praw pracownika, są też na rękę Państwowej Inspekcji Pracy. Dają jej narzędzie ułatwiające kontrolę wewnętrznych działań firmy. Głównym celem ich wprowadzenia jest – pisząc ogólnie – walka z nielegalnym zatrudnieniem.

 

Co istotne, za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów przewidziano kary finansowe. Brak podpisanej umowy o pracę lub pisemnego potwierdzenia jej warunków może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę kary od 1000 zł do 30 tys. zł.

 

Autor/Źródło: Katarzyna KowalskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.