Kwarantanna – na czym polega?
Jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Obecnie za jej złamanie grozi 30 tys. zł kary. Podwyższenie sankcji karnej ma związek z wprowadzeniem Polsce stanu epidemii.
Ograniczenia związane z wprowadzonym stanem epidemii
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii, możliwe są:
Strefy zero, strefy buforowe
Ogłoszenie stanu epidemii pozwala organom państwa wyznaczyć tzw. strefy zero. Jest to obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą także zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Strefa buforowa z kolei to obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi.
Nakaz udostępniania nieruchomości, lokali i pojazdów
Zgodnie z ustawą, stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Możliwe jest także nakazanie obywatelom udostępnienia nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych.
Obowiązek poddania się badaniom i kwarantannie
Wprowadzenie stanu epidemii pozwala również na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.
Kary za złamanie kwarantanny
Zdecydowano się na podwyższenie kary pieniężnej za złamanie kwarantanny. Od teraz osoba, która pomimo nałożonej na nią kwarantanny zlekceważy ją zapłaci karę w wysokości 30 tys. złotych.
Przedłużenie zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych
Zdecydowano również o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Będzie natomiast wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny.
Podstawa prawna:
Art. 2., art. 46a, art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1239).