Jesteś tutaj:
Postępowanie administracyjne
21.06.2016 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
3,25/6

Czy picie piwa na plaży jest dozwolone? Czyli spożywanie napojów alkoholowych w świetle obowiązującego prawa

Miejskie skwery, parki i plaże zaczęły już zapełniać się ludźmi spragnionymi wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak co roku, pojawia się problem napojów alkoholowych. Dlatego dzisiaj podpowiemy, w których miejscach ich spożycie będzie karalne, a kiedy nie musimy obawiać się grzywny.

Polityka państwa przeciwdziałania alkoholizmowi

 

Wszelkie ograniczenia w spożywaniu napojów alkoholowych stanowią przejaw polityki państwa w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi oraz zapewnienia ładu i bezpieczeństwa publicznego. W tym celu stworzono ustawowy katalog miejsc, gdzie alkoholu spożywać nie wolno. Regulacja ta nie jest wyczerpująca, gdyż ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważnia także radę gminy do ustanowienia czasowego lub stałego zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych w określonych jej uchwałą miejscach.

 

Domy studenckie, szkoły, przystanki autobusowe, zakłady pracy i inne miejsca, gdzie bezwzględnie nie możemy spożywać alkoholu

 

W świetle ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się przede wszystkim sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

 1. na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
 2. na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
 3. w miejscach i czasie masowych zgromadzeń (jednakże sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych);
 4. w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
 5. w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

 

Ustawa wprost wskazuje, że nie wolno spożywać napojów alkoholowych w środkach i obiektach komunikacji publicznej. Oznacza to nie tylko zakaz spożywania alkoholu w samych wagonach tramwajowych, autobusowych i kolejowych. Zakazano także spożywania napojów alkoholowych w obiektach komunikacji publicznej. Takimi obiektami są na przykład przystanki, dworce PKS czy PKP oraz zajezdnie tramwajowe.

 

Zakaz spożywania alkoholu na ulicach, placach i w parkach

 

Relaksując się w parku także musimy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

 

A co z ośrodkami wypoczynkowymi i ośrodkami szkoleniowymi?

 

W ośrodkach szkoleniowych zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu. Podobnie z domami wypoczynkowymi. Tam z kolei zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu.

 

A co z plażami?

 

Ustawa o wychowaniu o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważnia radę gminy do ustanowienia czasowego lub stałego zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych w określonych jej uchwałą miejscach. Jak wynika z art. 14 ust. 6 ustawy, w innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Oznacza to, że jeżeli uchwałą rady gminy plaża zostanie uznana za takie miejsce, spożywanie alkoholu na jej terenie będzie oznaczało konieczność zapłaty grzywny.

 

Spożywanie alkoholu wbrew zakazowi

 

Spożywanie alkoholu wbrew zakazowi stanowi wykroczenie. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w ustawie lub uchwale rady gminy albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny. Karalne jest nie tylko samo dokonanie, ale również usiłowanie. Poza karą grzywny popełniający wykroczenie może liczyć się z przepadkiem napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

 

Podstawa prawna:
Art. 14, art. 43[1] ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2016.487).

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.