Jesteś tutaj:
Prawo obce
15.04.2018 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Zagraniczne wakacje pod kontrolą państwa

Wakacje za pasem, wielu z nas zarezerwowało już bilety lotnicze i pobyt w zagranicznych kurortach. Oznacza to, że to właśnie ich obejmą zmiany w prawie szykowane przez rząd.

Przetwarzanie danych dotyczących przelotu pasażera

 

Projekt ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera zakłada, że przewoźnicy lotniczy będą przekazywać Straży Granicznej dane dotyczące przelotu pasażerów korzystających z ich linii. Jak podają projektodawcy, informacje o pasażerach przetwarzane będą w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania terroryzmu, innych przestępstw oraz ścigania ich sprawców.


Jakie dane będzie zbierać Straż Graniczna?

 

Zgodnie z przepisami, przewoźnicy lotniczy będą zbierać i przekazywać m.in. takie dane, jak imiona i nazwiska pasażerów, daty rezerwacji i trasy przelotów (są to tzw. dane PNR). Nie będą natomiast zbierane tzw. dane wrażliwe. Przewoźnicy będą przekazywać dane PNR dotyczące lotów do UE i wylotów z UE. Zebrane w ten sposób dane będzie można wykorzystywać wyłącznie w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie oraz ich ścigania. Przetwarzanie danych monitorować będzie inspektor do spraw ochrony danych o pasażerach – to on będzie czuwał nad prawidłowością ich przetwarzania, a w przypadku naruszenia zasad będzie mógł zawiadomić o tym fakcie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Osoba, której dane będą przetwarzane, będzie miała prawo do kontaktu z inspektorem.


Cel nowych przepisów – walka z terroryzmem czy inwigilacja?

 

Jak przekonują rządzący, zaproponowane rozwiązania mają zagwarantować pasażerom bezpieczeństwo podróży. Określono m.in. zasady i warunki przekazywania danych organom odpowiedzialnym za zwalczanie przestępstw, np. Komendantowi Głównemu Policji. Uregulowano w tym zakresie także współpracę z Europolem. Zebrane i przekazane przez przewoźników informacje będzie można przetwarzać wyłącznie w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw oraz ścigania sprawców m.in. terroryzmu, przestępstw skarbowych, handlu ludźmi, nielegalnego obrotu bronią i amunicją, handlu narkotykami, rozbojów, czy obrotu kradzionymi pojazdami.

 

 

Większość państw Unii Europejskiej korzysta już z tych danych na mocy krajowych przepisów przyznających takie uprawnienia, np. Policji. Zgodnie z dyrektywą konieczne jest ustanowienie jednostki, która będzie gromadzić i przetwarzać dane uzyskane od przewoźników – w Polsce rolę Krajowej Jednostki do spraw Informacji o Pasażerach (JIP) będzie pełnić komórka organizacyjna Straży Granicznej.

 

A jak dane o przelotach zbierają za granicą?

 

Obowiązek wprowadzenia nowych przepisów wprowadziła unijna dyrektywa w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera (danych PNR). Swój system automatycznego zbierania i przekazywania danych mają już Wielka Brytania, Belgia, Dania, Francja, Holandia i Szwecja.

 

Wejście w życie nowych przepisów

 

Ustawa ma na celu dostosowanie krajowych przepisów do regulacji wspólnotowych. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia regulacji do 25 maja 2018 r.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera wraz z uzasadnieniem.


Źródło:
Oficjalna strona Prezesa Rady Ministrów.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.