Szczegóły zmian
Projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu oraz niektórych innych ustaw zakłada wdrożenie do polskiego prawa przepisów unijnych, dostosowując w ten sposób warunki pracy marynarzy do standardów stosowanych wobec pracowników na lądzie (są one wyższe niż normy pracy na morzu).Nowe regulacje prawne mają zapewnić marynarzom odpowiednią ochronę w przypadku ich porzucenia, choroby, uszkodzenia ciała lub śmierci.
W projekcie uregulowano kwestie dotyczące:
Obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego
Projekt wprowadza obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza (uszkodzenia ciała, choroby albo śmierci) oraz posiadania przez statek certyfikatu (potwierdzającego to zabezpieczenie finansowe), wydanego przez podmiot udzielający zabezpieczenia. Oznacza to, że marynarz (lub osoba przez niego upoważniona) będzie mógł dochodzić roszczeń bezpośrednio od podmiotu udzielającego zabezpieczenia finansowego.
Za naruszenie nowych przepisów wymierzone zostaną kary finansowe
Za naruszenia przepisów ustawy przewidziano kary pieniężne od 5 do 10 tys. zł (będą one wymierzane np. za żeglugę statkiem nieposiadającym odpowiednich dokumentów, potwierdzających spełnianie wymagań dotyczących warunków pracy i życia na morzu – chodzi o certyfikat MLC lub certyfikat tymczasowy).
Wejście w życie nowych przepisów
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu oraz niektórych innych ustaw