Jesteś tutaj:
Prawo obce
10.12.2014 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
4,44/9
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to zostało ustanowione przez ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dokument ten zakłada przede wszystkim równość wszystkich ludzi pod względem ich godności, wolności oraz przysługujących im praw. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest prawo do uczestnictwa w życiu publicznym.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

 

Dokładnie 66 lat temu, w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu podczas trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ przyjęty został dokument, który okazał się jednym z największych osiągnięć tej organizacji. Właśnie wtedy uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W stworzeniu tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wzięła udział komisja w składzie: Eleonora Roosevelt (USA), Rene Cassin (Francja), Charles Malik (Liban), Peng Chung Chang (Chiny), Herman Santa Cruz (Chile), Aleksander Bogomołow i Aleksiej Pawłow (Rosja), Lord Dukeston i Geoffrey Wilson (Wlk.Brytania), William Hodgson (Australia) i John Humphrey (Kanada).

 

 

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta została bez głosu sprzeciwu. Spośród 58 państw członkowskich ONZ jedynie 8 wstrzymało się od głosu, a mianowicie Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska, delegacje krajów komunistycznych: ZSRR (posiadającego w sumie trzech członków ONZ włącznie z Ukrainą i Białorusią) oraz Czechosłowacji, Polski i Jugosławii odmówiły zgody na pojęcie powszechności praw człowieka w rozumieniu Deklaracji. Jemen i Honduras w ogóle nie wzięły udziału w głosowaniu.

 

Należy wskazać, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zawiera 30 artykułów. Dokumenty ten stanowi o prawie człowieka do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki, również o prawie wolności myśli, sumienia i wyznania, prawie wolności wyrażania opinii, prawie ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innym kraju w razie prześladowania. W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zawarte są również zakazy: zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa. Warto wiedzieć, że dokument ten kładzie również nacisk na prawo każdego człowieka do życia w godziwych warunkach materialnych.

 

Jak zostało wspomniane na początku, w tym roku motywem przewodnim jest prawo do uczestnictwa w życiu publicznym. Należy bowiem wskazać, że w polskim systemie prawym oraz naszej kulturze zakorzeniły się na dobre zarówno bierne i czynne prawo wyborcze, aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, wolność słowa oraz wolność zgromadzeń i stowarzyszeń. Jednakże w dalszym ciągu, niestety w wielu miejscach na świecie pozostaje w tej kwestii jeszcze wiele do zrobienia. Należy bowiem dążyć do tego, aby podstawowe prawa człowieka – w tym prawo również prawo do uczestnictwa w życiu publicznym – były przestrzegane

 

Na koniec warto zacytować Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moon, który powiedział, że "prawa człowieka należą do każdego z nas bez wyjątku. Dopóki jednak nie poznamy swoich praw, nie będziemy się domagać ich przestrzegania oraz bronić swoich praw i praw innych, dopóty dokumenty dotyczące praw człowieka, spisywane przez dziesięciolecia, będą tylko pustymi słowami".

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.