Jesteś tutaj:
Prawo obce
15.05.2014 - Łukasz Gorywoda
Kliknij, aby ocenić:
 
4/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jaka forma kontaktu między pełnomocnikiem a świadkiem przed złożeniem zeznań jest dopuszczalna?

Przygotowywanie świadków do składania zeznań w arbitrażu międzynarodowym – wprowadzenie do wykładu Gościa Specjalnego II Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu 2014

Czy pełnomocnik może spotykać się ze świadkiem w celu omówienia i przygotowania jego przyszłych zeznań? Pytanie to ma szczególne znaczenie w przypadku arbitrażu międzynarodowego, gdzie pełnomocnicy podlegają często różnym – potencjalnie sprzecznym – krajowym regulacjom kontaktu ze świadkiem. Regulacje te mogą obejmować normy kraju pochodzenia pełnomocnika strony, siedziby arbitrażu, jak również miejsca, w którym odbywa się rozprawa arbitrażowa.

 


W amerykańskim systemie prawnym – zarówno w odniesieniu do postępowania sądowego, jak i arbitrażowego – pełnomocnik zwykle spotyka się ze świadkiem w celu przedyskutowania z nim zarówno kwestii formalnych (np. przypominając, żeby mówił prawdę oraz nie wychodził poza zakres zadawanych pytań), jak i treści jego przyszłych zeznań (np. wskazując elementy, na których powinien się skupić lub nawet zadając szereg próbnych pytań w celu przygotowania go przed właściwym wystąpieniem na rozprawie). To, co w Stanach Zjednoczonych jest regularną praktyką adwokacką, w wielu krajach, w tym w Polsce, jest bądź niedopuszczalne (z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo wpływania na treść przyszłej wypowiedzi świadka), bądź – pomimo braku zakazu – rzadko stosowane.


Zróżnicowanie regulacji oraz zwyczajów w zakresie kontaktu pełnomocnik-świadek może prowadzić do naruszenia „równowagi broni” między stronami, a tym samym podważyć fundamentalną zasadę uczciwości i rzetelności postępowania. Ponieważ ustalenie prawa właściwego do zastępstwa procesowego w międzynarodowym arbitrażu jest skomplikowane, Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (International Bar Association, IBA) przyjęła 25 maja 2013 r. wytyczne dotyczące zastępstwa procesowego w międzynarodowym arbitrażu. Wytyczne mają za cel odzwierciedlać najlepsze zwyczaje, jakie wykształciły się w międzynarodowej praktyce arbitrażowej, jeśli chodzi o przygotowywanie zeznań świadków (i biegłych).


Zgodnie z wytycznymi IBA w ramach przygotowywania zeznań w postępowaniu arbitrażowym pełnomocnik strony może spotykać i komunikować się ze świadkami (oraz biegłymi) w celu omówienia i przygotowania ich przyszłych zeznań. Wytyczne będą z pewnością bardzo pomocne dla pełnomocników i arbitrów, jednak należy pamiętać, że są one dość ogólne i mają niewiążący charakter, tzn. o ich zastosowaniu decyduje wola stron i arbitrów w danym postępowaniu. Dlatego też wiele zagadnień, takich jak np. gdzie przebiega granica między przygotowywaniem świadka do rozprawy, a „redagowaniem” jego przyszłych zeznań oraz wykonalność wyroku arbitrażowego w jurysdykcjach, które nie dopuszczają kontaktów pełnomocnik-świadek, podczas gdy jeden z pełnomocników komunikował się w trakcie postępowania ze świadkiem będzie musiało zostać rozstrzygniętych w praktyce.


Zagadnieniom tym będzie poświęcony wykład Gościa Specjalnego II Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu – Michelle Glassman Bock z kancelarii WilmerHale we Frankfurcie – który odbędzie się 20 maja b.r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie.

Autor/Źródło: Łukasz GorywodaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.