Jesteś tutaj:
Prawo obce
30.01.2014 - Michał - adwokat w kancelarii Schoenherr Gruca
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Korupcja w Polsce karana również za granicą

Korupcja to zjawisko, które dotyczy nie tylko świata polityki, lecz również biznesu. Sankcje za korupcję dla firm i jej pracowników wynikają z różnorodnych przepisów polskiego prawa, w tym Kodeksu karnego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że za działania korupcyjne osób, podejmowane na terenie Polski, firmy mogą odpowiadać na podstawie przepisów obowiązujących w innych krajach. Przykładami takich regulacji mogą być amerykańska ustawa the Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) czy brytyjska The Bribery Act. Dowodem na realność tego typu zagrożenia może być przypadek Amerykańskiej firmy Diebold, która niedawno została zobowiązana do zapłacenia 48 mln USD kary za działalność korupcyjną prowadzoną poza granicami USA.

Diebold to amerykański producent i dostawca bankomatów oraz innych urządzeń samoobsługowych dla sektora bankowego, w tym m.in. w Polsce. W dniu 22 październiku 2013 r. na firmę została nałożona wysoka kara pieniężna za działalność korupcyjną, prowadzoną przez zagraniczne spółki zależne oraz dystrybutorów Diebold. Stanowiła ona wynik ugody zawartej przez firmę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (The Securities and Exchange Commission, SEC) i Departamentem Sprawiedliwości (Department of Justice). Oprócz kary, Diebold zobowiązała się do wprowadzenia systemu wewnętrznej kontroli, który zapewni rzetelne dokumentowanie przepływów finansowych oraz zapobiegnie podobnym sytuacjom w przyszłości.

 


Amerykańska spółka oskarżona została o naruszenie przepisów ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA). W latach 2005-2010 Diebold dokonała w Rosji, Chinach i Indonezji nielegalnych płatności na łączną kwotę ok. 3 mln USD. Zdaniem SEC, spółki zależne Diebold w Chinach i Indonezji udzielały łapówek w postaci prezentów oraz podróży do popularnych miejsc turystycznych w USA i Europie. Łapówki przeznaczone były dla pracowników wyższego szczebla państwowych banków, do których Diebold kierował swoje oferty. Osoby te miały faktyczny wpływ na decyzje zakupowe swoich pracodawców. Następnie wydatki te rejestrowane były w księgach rachunkowych spółek jako koszty szkoleniowe. Ponadto Diebold, poprzez swoją rosyjską spółkę zależną, wręczał łapówki w zamian za zakup bankomatów przez rosyjskie banki.


Zgodnie z zarzutami SEC, nielegalna działalność spółek zależnych i dystrybutorów Diebold stanowiła naruszenie paragrafu 30 A ustawy z 1934 r. o Giełdzie Papierów Wartościowych [15 U.S.C. § 78dd-1]. Naruszenie polegało na przekazywaniu w Chinach i Indonezji łapówek zagranicznym funkcjonariuszom publicznym, którym w rozumieniu wskazanego przepisu są także pracownicy państwowych banków. Celem łapówek było wywarcia wpływu na działania banków, który miał skutkować przychylnymi decyzjami dla Diebold.


Ponadto, w ocenie SEC, doszło do naruszenia paragrafu 13(b)(2)(A) ustawy o Giełdzie Papierów Wartościowych [15 U.S.C. § 78m(b)(2)(A)], polegającego na prowadzeniu przez spółki zależne Diebold ksiąg rachunkowych nie odzwierciedlających transakcji i dyspozycji środkami w sposób dokładny, ścisły i uczciwy.

Autor/Źródło: Michał - adwokat w kancelarii Schoenherr Gruca1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.