Dofinansowanie na zatrudnienie niani
By uzyskać dofinansowanie do zatrudnienia niani, należy zawrzeć z nią umowę uaktywniającą. Dofinansowanie na zatrudnienie niani zależy od:
Od 1 stycznia 2018 roku ZUS opłaci składki od połowy minimalnego wynagrodzenia . Pozostałą część opłacają rodzice.
Umowa uaktywniająca
Unmwa uaktywniająca to umowa o świadczenie usług. Stosuje się do niej przepisy kodeksu cywilnego, które dotyczą umowy zlecenia. Nie ma jednego wzoru umowy. W jej treści określa się:
Kto może skorzystać z dofinansowania na zatrudnienie niani?
Z dofinansowania mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu – jeśli:
Rodzice mogą skorzystać z dofinansowania niezależnie od sytuacji życiowej. Rodzic może więc samotnie wychowywać dziecko, czyli być panną, kawalerem, wdową, wdowcem, po rozwodzie, w separacji. Dotyczy to również rodzica, który samotnie wychowuje dziecko – choć jest w związku małżeńskim – bo jego małżonek nie ma praw rodzicielskich albo jest w więzieniu (wtedy umowę podpisuje z nianią tylko ten jeden rodzic).
UWAGA! Dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego ani być pod opieką dziennego opiekuna.
Niania
Nianią może być każdy, kto spełni trzy poniższe warunki:
Nianią może więc być na przykład babcia, siostra, kuzynka dziecka, ktoś spoza rodziny – sąsiadka, studentka, emeryt, osoba na świadczeniu przedemerytalnym. Niania nie musi mieć kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego w pracy z małymi dziećmi. Nie musi też odbywać specjalnych szkoleń.
Źródło:
Oficjalna strona Serwis Rzeczypospolitej Polskiej